VIDEO Golul decisiv din minutul 90 al regretatului Gianluca Vialli care a eliminat-o pe Dinamo din Europa!

Gianluca Vialli Cupa Cupelor deces Dinamo Sampdoria Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 06 Ianuarie 2023, 12:16
Data actualizarii: Vineri 06 Ianuarie 2023, 14:05

”Câinii” lui Mircea Lucescu au remizat în sferturile Cupei Cupelor, ediția 1988-1989, 1-1 acasă și 0-0 în deplasare cu Sampdoria.

Fostul mare atacant italian Gianluca Vialli, care a decedat astăzi la vârsta de 58 de ani, rămâne în memoria microbiștilor din România și pentru reușita sa din meciul Dinamo - Sampdoria, din sferturile Cupei Cupelor, ediția 1988-1989.

Atunci, echipa extraordinară a lui Dinamo, antrenată de Mircea Lucescu, a fost eliminată de italieni fără a fi învinsă, după 1-1 acasă în tur și 0-0 în deplasare în retur.

Rednic, Sabău, Răducioiu vs Pagliuca, Vierchowod, Carboni

Golul de 1-1, marcat în minutul 90 de Gianluca Vialli (după ce Claudiu Vaișcovici deschisese scorul din penalty), a fost cel care a trimis-o pe Sampdoria în semifinalele Cupei Cupelor, unde avea să joace finala cu Barcelona, pierdută cu 0-2.

La Dinamo au jucat Stelea, Rednic, Klein, Sabău, Lupu, Mateuț, Cămătaru sau Răducioiu, în timp ce la Sampdoria, antrenată de Vujadin Boskov, au evoluat Pagliuca, Vierchowod, Carboni, Victor Munoz ori Antonio Cerezo.