VIDEO Finala Conference League, AS Roma - Feyenoord 1-0. Mourinho le aduce italienilor primul trofeu european major din istorie

Istvan Kovacs Conference League Feyenoord Rotterdam Jose Mourinho Valentin Cojocaru Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 25 Mai 2022, 23:55
Data actualizarii: Joi 26 Mai 2022, 00:04

AS Roma a câștigat trofeul UEFA Conference League, după ce a învins în ultimul act Feyenoord, scor 1-0.

Finala Conference League, AS Roma - Feyenoord 1-0

Unicul gol al meciului arbitrat de Istvan Kovacs a fost marcat de Nicolo Zaniolo, în minutul 32, la prima ocazie a echipei sale. Jucătorul Romei a fost găsit excelent în careu de Gianluca Mancini, a profitat de intervenția ratată a lui Trauner și l-a învins pe Bijlow cu o execuție de finețe.

Un rol important l-a avut și asistentul Ovidiu Artene, care nu a ridicat fanionul la poziția la limită în care se afla Zaniolo. Faza a fost verificată de VAR, iar decizia s-a menținut.

Feyenoord, echipa cu o posesie mult mai bună, a replicat în minutul 41, prin Kokcu, însă Rui Patricio a fost la post. Olandezii au început în forță actul secund și au lovit de două ori bara, mai întâi la o deviere a lui Mancini, iar ulterior la un șut în forță al lui Malacia respins de Rui Patricio.

O fază controversată a existat în minutul 52, când Tammy Abraham a scăpat spre poarta lui Feyenoord și a părut să fie tras de Senesi, însă Istvan Kovacs nu a dictat nimic. Faza a fost verificată și în camera VAR, iar decizia s-a menținut.

Spre final, ocaziile celor două formații s-au împărțit. Veretout și Pellegrini au fost aproape de gol pentru Roma, în timp ce Rui Patricio s-a remarcat din nou în fața lui Sinisterra.

S-a terminat 1-0, iar AS Roma și-a trecut în palmares primul trofeu european major, la chiar prima ediție a UEFA Conference League.

Minutul 90+5: Final! AS Roma - Feyenoord 1-0.

Minutul 86: Ocazie Roma! Pellegrini este găsit liber în careu de Veretout, însă șutul italianului este respins.

Minutul 82: Ocazie Feyenoord! Rui Patricio prinde o nouă minge complicată, după un șut al lui Sinisterra.

Minutul 72: Ocazie Roma! Veretout șutează periculos din afara careului, însă Bijlow reușește să respingă.

Minutul 52: Tammy Abraham scapă spre poarta lui Feyenoord și pare să fie tras de Marcos Senesi, însă Istvan Kovacs nu dictează fault. Faza este verificată și în camera VAR pentru un posibil cartonaș roșu, iar decizia românului este validată.

Minutul 50: Ocazie Feyenoord! După o fază superbă construită de olandezi, Malacia șutează puternic din afara careului, însă Rui Patricio respinge în bară.

Minutul 47: Dublă ocazie Feyenoord! După un corner, mingea îl lovește în picior pe Mancini și ricoșează în bară. La câteva clipe distanță, Til șutează din centrul careului, dar Rui Patricio respinge.

Minutul 46: Începe actul secund!

Minutul 45+5: Pauză! AS Roma - Feyenoord 1-0.

Minutul 41: Ocazie Feyenoord! Kokcu șutează puternic din afara careului, mingea capătă o traiectorie înșelătoare, dar Rui Patricio prinde.

Minutul 32: GOL AS Roma! Mancini centrează perfect în careu, Trauner ratează intervenția, iar mingea ajunge la Nicolo Zaniolo, care lobează portarul.

Minutul 29: Fază frumoasă construită de Sinisterra și finalizată de Dessers, însă șutul atacantului de la Feyenoord este blocat.

Minutul 16: Henrikh Mkhitaryan acuză probleme medicale, Istvan Kovacs decide să întrerupă meciul, iar Jose Mourinho îl înlocuiește pe armean cu Sergio Oliveira.

Minutul 10: Start liniștit de meci, cu Feyenoord în posesie în cea mai mare parte a timpului. Nicio ocazie notabilă până acum.

• Antrenor: Arne Slot

Centralul întâlnirii de pe ”Arena Kombetare” din Tirana (Albania) este românul Istvan Kovacs, care va fi ajutat de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene.

În plus, în lotul lui Feyenoord se află portarul Valentin Cojocaru, care încă nu a debutat oficial pentru echipa olandeză.

* Uraganul Tammy! Povestea lui Abraham, omul lui Mourinho de la AS Roma.

* ”Sunt foarte fericit, mă simt onorat pentru încrederea pe care UEFA mi-a acordat-o. Și, în același timp, privilegiat să fiu arbitrul primei finale UEFA Conference League din istorie”, a declarat Istvan Kovacs pentru site-ul UEFA.

* Autoritățile albaneze au anunțat miercuri dimineață că au arestat aproximativ 60 de suporteri care s-au bătut între ei sau cu poliția din Tirana. 10 polițiști albanezi au fost răniți!

* ”99% dintre albanezi vor ține cu AS Roma”, a declarat pentru Tuttomercatoweb ziaristul local Jetmis Halilaj de la Panorama Sport.

* Video de la antrenamentul lui Feyenoord de la Tirana:

* Nu mai puțin de 100.000 de fani ai celor două echipe sunt așteptați la Tirana, în condițiile în care ”Arena Kombetare” are o capacitate de doar 21.000 de locuri!

* Pentru Istvan Kovacs va fi al 11-lea meci arbitrat în cupele europene în acest sezon. Ultima partidă a centralului român fost turul semifinalei din Liga Campionilor dintre Manchester City și Real Madrid, scor 4-3.

* Mai mulți suporteri olandezi au agresat la Tirana o persoană și s-au bătut cu polițiștii albanezi: opt fani ai lui Feyenoord au fost arestați!

Mesajul lui Jose Mourinho înaintea finalei Conference League: ”Cu Special One este o poveste veche”.

* Nu mai știu ce să inventeze! Animație cu golul care a dus-o pe AS Roma în finală.

* Valentin Cojocaru și compania au plecat spre Tirana.

Jose Mourinho a câștigat toate finalele de cupe europene pe care le-a disputat în carieră

Pentru Jose Mourinho, antrenorul Romei, aceasta va fi a cincea finală europeană din cariera sa, după cele disputate cu FC Porto (Cupa UEFA 2003 şi Liga Campionilor 2004), Inter Milano (Liga Campionilor 2010) şi Manchester United (Europa League 2017), toate fiind câştigate de echipele conduse de antrenorul lusitan.

Câștigătoarea Conference League va obține calificarea directă în grupele Europa League în sezonul viitor.

Parcursul celor două finaliste

Feyenoord a încheiat Grupa E neînvinsă, cu patru victorii şi două egaluri, fiind urmată de Slavia Praga, Union Berlin şi Maccabi Haifa.

În optimi, Feyenoord a trecut fără emoţii de Partizan Belgrad, cu victorii în ambele manşe, 5-2 în deplasare şi 3-1 acasă, în sferturi a eliminat-o pe Slavia Praga, după 3-3 la Rotterdam şi 3-1 în Cehia, iar în semifinale a eliminat-o pe Olympique Marseille, 3-2 la Totterdam şi 0-0 pe Stade Velodrome.

AS Roma a câştigat Grupa C, cu patru victorii, un egal şi un eşec, însă unul la scor, 1-6 în deplasare cu Bodoe/Glimt. ”I Giallorossi” au fost urmaţi în clasament de echipa norvegiană, de Zaria Lugansk şi de ŢSKA Sofia.

În optimi, AS Roma a eliminat o echipă olandeză, pe Vitesse Arnhem, după 1-0 în deplasare şi 1-1 acasă, în sferturi a trecut de Bodoe/Glimt, cu 1-2 (deplasare) şi 4-0 (acasă), iar în semifinale s-a impus în faţa echipei engleze Leicester City (1-1 în deplasare, 1-0 acasă). (Agerpres)