Cupa Africii, tati! Selecționerul englez al Ghanei, fost în Premier League, atacat de un fan după un eșec șocant

Chris Hughton Capul Verde cupa africii Ghana Fotbal extern
Data publicarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 12:10
Data actualizarii: Luni 15 Ianuarie 2024, 12:10

„A fost nevoie de intervenția unor diplomați!”.

Ghana a suferit o înfrângere șocantă la debutul în Cupa Africii, care se defășoară în Coasta de Fildeș. „Stelele Negre” au pierdut în fața reprezentativei din Capul Verde, scor 1-2. Jamiro Monteiro a deschis scorul pentru insulari, în minutul 17. Alexander Djiku a egalat, în minutul 56, dar Garry Rodrigues a adus victoria pentru Capul Verde, în prelungirile meciului.

Eșecul i-a scos din minți pe fanii naționalei Ghanei, care s-au întors împotriva selecționerului, englezul Chris Hughton (65 de ani).

Antrenorul Ghanei, atacat de un fan după eșecul cu Capul Verde!

Potrivit jurnalistului Saddick Adams, un suporter din Ghana l-a atacat pe antrenorul echipei naționale. Incidentul a avut loc la hotelul din Abidjan unde este cazată naționala Ghanei pe parcursul turneului.

„A fost nevoie de intervenția unor diplomați ghanezi, aflați acolo, pentru ca antrenorul să fie salvat. Omul, neidentificat, a fost predat poliției din Coasta de Fildeș”, scrie Sadick Adams.

„Suporterul era nervos și i-a adresat cuvinte nepotrivite antrenorului”, notează un alt jurnalist ghanez, Muftawu Nabila Abdulai.

Chris Hughton, fost antrenor în Premier League: „Ce le transmit ghanezilor?”

Chris Hughton, fost tehnician la Brighton, Norwich sau Nottingham Forest, a preluat naționala Ghanei în martie 2023 și are parte de critici în Africa din cauza rezultatelor sale modeste. În 10 meciuri, englezul are patru victorii, două egaluri și patru înfrângeri, cu golaveraj negativ: 9-12.

„Ce le transmit ghanezilor? Ce le zic tuturor. Că suntem extrem de dezamăgiți de rezultat. Am schimbat un pic modul în care jucăm și sistemul, ca să putem începe cu dreptul. Am avut o echipă ofensivă, intenția noastră a fost să atacăm.

Primul gol primit ne-a zguduit, dar am crezut că putem să revenim în meci. Am egalat și părea că putem face mai mult și să câștigăm. Suntem dezamăgiți”, a declarat Chris Hughton, la conferința de presă de la finalul jocului.