VIDEO Cristiano Ronaldo a calificat-o pe Al-Nassr în finala Cupei Arabe

Al-Nassr Cristiano Ronaldo Cupa Arabiei Saudite Fotbal extern Cristiano Ronaldo
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 10 August 2023, 10:28
Data actualizarii: Joi 10 August 2023, 10:33

Cristiano Ronaldo, decisiv pentru Al-Nassr, în finala Cupei Arabe.

Starul portughez Cristiano Ronaldo a marcat golul care a adus calificarea echipei sale, Al-Nassr, în finala Cupei Arabe a Cluburilor Campioane, graţie victoriei obţinute în faţa formaţiei irakiene Al-Shorta (scor 1-0), miercuri la Abha (Arabia Saudită).

Ronaldo a înscris în minutul 75 al acestei întâlniri, transformând un penalty acordat pentru un fault în careu asupra senegalezului Sadio Mane, transferat recent de Al-Nassr de la echipa germană Bayern Munchen.

Ronaldo, patru goluri în cinci meciuri

Acesta este al patru gol al atacantului lusitan în cinci meciuri disputate în această competiţie rezervată cluburilor arabe.

Cristiano Ronaldo a avut şi un gol anulat pentru ofsaid, în prima repriză a partidei cu Al-Shorta.

Al-Nassr o va înfrunta pe Al-Hilal, marea sa rivală din campionatul saudit, în finala Cupei Arabe, programată pe 12 august.

Al-Hilal a învins miercuri, cu scorul de 3-1, formaţia saudită Al-Shabab, în cealaltă semifinală a competiţiei.