Christian Eriksen revine pe stadionul unde a suferit infarctul: „Voi alerga exact în locul în care s-a întâmplat totul”

Christian Eriksen Danemarca - Suedia Fotbal extern
Data publicarii: Luni 28 Martie 2022, 17:15
Data actualizarii: Luni 28 Martie 2022, 17:21

Christian Eriksen, care a suferit un episod cardiac grav la Euro-2020, anul trecut, va reveni, marţi, pe arena Parken din Copenhaga pe care s-a produs incidentul.

Mijlocașul ofensiv este anunțat titular la naţionala Danemarcei în meciul amical cu Suedia de către selecţionerul Kasper Hjulmand.

Deși momentul este unul cu o încărcătură a parte pentru fotbalistul danez, acesta spune că se teme de o revenire pe stadionul din Copenhaga și anunță că va merge chiar în locul unde s-a petrecut evenimentul nefericit pentru a celebra.

„Meciul de sâmbătă a fost doar încălzirea. Marţi va fi special, voi alerga exact în locul în care s-a întâmplat totul”, a susținut Eriksen pentru postul danez Kanal 5, citat de news.ro.

Eriksen a revenit de curând în naționala Danemarcei

Christian Eriksen a revenit sâmbătă seară în naţionala Danemarcei, el evoluând într-un meci amical cu Olanda, pierdut cu scorul de 2-4, Unul dintre goluri a fost înscris chiar de Eriksen.

Intrat pe teren în minutul 46, Christian Eriksen a marcat două minute mai târziu (’48). Celălalt gol al danezilor a fost înscris de Vestergaard ’20.

Christian Eriksen a fost convocat la echipa naţională a Danemarcei la nouă luni după ce a suferit un stop cardiac pe teren, la meciul cu Finlanda de la Euro-2020.

După ce s-a prăbuşit pe teren la 12 iunie 2021, jucătorului i s-a implantat un defibrilator. El a fost nevoit să-şi rezilieze contractul cu Inter Milano, în decembrie, deoarece fotbaliştii aflaţi în asemenea situaţii, cu defibrilator implantat, nu au drept de joc în Italia.

În ultima zi a perioadei de transferuri din ianuarie, Eriksen a semnat un contract până la finalul sezonului cu gruparea engleză Brentford şi a redebutat în Premier League, la 26 februarie.