VIDEO Brazilia - Argentina, oprit aproape jumătate de oră din cauza incidentelor violente. Lionel Messi a vrut să scoată echipa de pe teren

Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 22 Noiembrie 2023, 08:26
Data actualizarii: Miercuri 22 Noiembrie 2023, 08:30

Brazilia și Argentina s-au întâlnit în preliminariile pentru calificarea la Cupa Mondială din 2026.

Argentinienii au obținut o victorie importantă, impuându-se la limită, scor 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat de Otamendi, în minutul 63.

În urma acestui rezultat, Argentina este lider în grupă, cu 15 puncte, în timp ce Brazilia, care a suferit prima înfrângere pe teren propriu din istoria calificărilor din America de Sud, este locul șase, cu 7 puncte.

Incidente violente în tribunele stadionului Maracana

În fața a peste 68.000 de oameni, spritele s-au încins încă de la intonarea imnurilor, iar suporterii din cele două galerii au început să arunce cu scaune.

Forțele de ordine au intervenit imediat, în încercarea aplanării situației, însă situația a degenerat. Lionel Messi și coechipierii săi au mers în dreptul tribunei argentinienilor pentru a discuta cu aceștia, însă au ajuns să fie loviți.

După mai multe minute de tensiuni și incidente, spiritele s-au calmat, iar partida a putut fi jucată.