FOTO ȘI VIDEO Au dat foc la stadion, la propriu! Incidente teribile la meciul Feyenoord - Ajax, în Cupa Olandei

feyenoord Ajax Amsterdam Cupa Olandei Fotbal extern
Data publicarii: Joi 06 Aprilie 2023, 14:32
Data actualizarii: Joi 06 Aprilie 2023, 14:41

Feyenoord şi Ajax Amsterdam s-au întâlnit în semifinalele Cupei Olandei.

Ajax Amsterdam s-a impus cu scorul de 2-1 pe stadionul De Kuip din Rotterdam, calificându-se în finala competiției, cu PSV Eindhoven.

Davy Klaassen, autorul golului secund al oaspeţilor, în minutul 51, a încercat să continue jocul, dar a ieşit de pe teren câteva minute mai târziu, ţinându-se de cap, după ce a fost lovit cu o brichetă aruncată din tribune.

Meci întrerupt din cauza incidentelor din tribune

În timpul confruntării, suporterii au aprins zeci de torțe și fumigene, motiv pentru care s-a întrerupt din cauza fumului intens de pe teren.

"Nu este loc pentru violenţă în fotbal", a reacţionat preşedintele FIFA, Gianni Infantino.

"Astfel de evenimente nu îşi au locul în sportul nostru sau în societate. Toţi jucătorii de fotbal trebuie să fie în siguranţă pentru a juca fotbal şi fac apel la autorităţile competente să se asigure că (siguranţa) este respectată", a scris conducătorul.