AC Milan s-a impus în „Derby della Madonnina” și a urcat pe prima poziție în Serie A

AC Milan Derby della Madonnina Inter Milano Fotbal extern
Data publicarii: Sambata 03 Septembrie 2022, 21:39
Data actualizarii: Sambata 03 Septembrie 2022, 21:39

AC Milan, campioana en titre a Italiei, a învins-o cu scorul de 3-2 pe marea sa rivală Inter Milano, sâmbătă pe stadionul San Siro, în derby-ul etapei a 5-a din Serie A.

Inter a deschis scorul în minutul 21, prin Marcelo Brozovic, însă Milan a egalat rapid, prin Rafael Leao (28). După pauză, campionii au mai punctat de două ori, prin Oliver Giroud (54) şi Rafael Leao, care a reuşit dubla în minutul 60.

Gruparea "nerrazzura" a redus din handicap în minutul 67, prin Edin Dzeko, iar apoi a forţat egalarea, însă AC Milan şi-a apărat cu succes avantajul de un gol până la final.

AC Milan a urcat pe primul loc în Serie A

În urma victoriei din "Derby della Madonnina", cum este supranumit tradiţionalul duel dintre ele două rivale din capitala Lombardiei, AC Milan a urcat provizoriu pe primul loc în clasamentul, cu trei zile înaintea debutului în noua ediţie a Ligii Campionilor, pe terenul austriecilor de la RB Salzburg.

Inter Milano, care a suferit a doua înfrângere în cinci partide, ocupă poziţia a cincea în Serie A, iar miercuri va primi vizita germanilor de la Bayern Munchen, în prima etapă din Champions League.