SPECIAL Abdón Prats, o legendă de modă veche: ce s-a întâmplat în minutul 100 al finalei Cupei Spaniei

Abdon Prats Copa del Rey Javier Aguirre Mallorca Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Luni 08 Aprilie 2024, 16:08
Data actualizarii: Luni 08 Aprilie 2024, 16:07

Athletic Bilbao a câștigat Copa del Rey, după finala cu RCD Mallorca.

Insularii au condus cu 1-0, prin golul lui Dani Rodríguez, însă bascii au egalat datorită reușitei lui Oihan Sancet. S-a intrat în prelungiri, unde nu s-a marcat, apoi Athletic Bilbao s-a impus cu 4-2 la loviturile de departajare.

Fanii celor de la Mallorca, veniți în număr mare pe arena La Cartuja, din Sevilla, au trăit o dublă dezamăgire. Nu doar că echipa lor a ratat trofeul, dar a făcut-o și fără să-i ofere niciun minut în finală marelui idol local: Abdón Prats.

Abdón Prats, o legendă de modă veche

Abdón Prats e de-al casei la Mallorca. O legendă de modă veche, om care-i suporter al echipei, nu doar jucător. Născut în insulă, Abdón a crescut la juniorii clubului și a revenit pe Son Moix în vara lui 2017, tocmai când Mallorca retrogradase în a treia ligă. Adică atunci când grupării din Baleare îi ardea buza mai tare.

Și Abdón n-a mai plecat nicăieri, chit că de-a lungul anilor a devenit chiar și a patra opțiune în atacul echipei. „Joc cu mâna la inimă și vreau să-mi închei cariera aici”, spunea fotbalistul cu cea mai populară mustață din Spania. În 2019, deși rezervă, reușea golul promovării în La Liga, în play-off-ul cu Deportivo La Coruña.

„Există ceva ce fotbalul, oricât de modern devine, nu poate elimina niciodată din ecuație: sentimentul de apartenență. Acesta creează conexiuni puternice, reflectă caracterul unei comunități și, mai presus de toate, câștigă meciuri”, scria publicația Sport, în mai 2022, după ce Abdón Prats marca un alt gol esențial pentru Mallorca, într-un meci cu Rayo Vallecano.

Cum a ratat Abdón șansa de a juca o finală cu echipa vieții sale

Sâmbătă seara, la finala Copei del Rey cu Athletic Bilbao, Abdón a fost din nou rezervă, cu toate că era însuși golgheterul competiției, cu șase goluri. Planul era să intre pe parcurs, în ceea ce ar fi trebuit să fie meciul vieții sale, alături de clubul vieții sale. Doar că n-a mai fost, pentru că fotbalul e drept de prea puține ori.

În minutul 100, antrenorul Javier Aguirre a traversat toată marginea terenului doar ca să-l anunțe pe Abdón, aflat la încălzire, că nu mai intră. Mallorca mai avea două schimbări, dar mexicanul a decis să înlocuiască doi fundași, pe Copete și pe Lato, ambii epuizați.

Abdón Prats a fost dezamăgit, dar a acceptat situația. S-a întors pe bancă, apoi, când a început loteria penalty-urilor, și-a încurajat coechipierii. La 31 de ani, a ratat șansa de a juca o finală cu echipa pentru care-i bate inima. Partea bună e că mai are timp să-și îndeplinească visul.