A început așa cum s-a terminat! Max Verstappen, debut cu victorie în noul sezon din Formula 1

Formula 1 Max Verstappen Red Bull F 1 Max Verstappen
Data publicarii: Sambata 02 Martie 2024, 19:57
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2024, 20:05

Max Verstappen (Red Bull) a câştigat Marele Premiu al Bahrainului, prima cursă a sezonului 2024 din Campionatul Mondial de Formula 1, desfăşurată pe circuitul de la Sakhir.

Campionul mondial en titre, plecat din pole position, a dominat cursa de la un capăt la altul, obţinând cu această ocazie a 55-a victorie din cariera sa.

"Mad Max" l-a devansat cu 22.457 pe Sergio Perez, colegul său de la Red Bull, clasat pe locul secund. Poziţia a treia a fost ocupată de Carlos Sainz Jr (Ferrari).

A fost a 114-a victorie obţinută de Red Bull de la intrarea sa în Formula 1, în urmă cu 20 de ani, graţie căreia a egalat echipa Williams, ocupanta poziţiei a patra în clasamentul all-time din Marele Circ, dominat de scuderia Ferrari, cu 243 de succese.

Următoarea cursă va fi în Arabia Saudită, sâmbăta viitoare.