Dorinel Munteanu a răbufnit la finalul meciului cu Dinamo: „Arbitrul m-a șicanat constant!” Jucătorul care l-a dezamăgit

Dorinel Munteanu Cupa Romaniei Dinamo Otelul Galati Cupa Romaniei Dorinel Munteanu | Sport Pictures
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 23:15
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 23:27

Oțelul Galați a făcut egal pe terenul lui Dinamo, scor 3-3, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României.

Dorinel Munteanu, antrenorul moldovenilor, nu a încheiat partida pe bancă, fiind eliminat în minutele de final ale jocului.

La finalul partidei, „Neamțul” a susținut că tușierul la șicanat constant pe parcursul meciului și că a fost eliminat pe nedrept, deoarece nu a protestat.

„Mai trebuie să muncim pentru faza de atac, dar trebuie să-mi felicit echipa pentru că ne-am calificat.

Nu au fost mulți nervi la final... La începutul meciului, acest arbitru despre care nu pot să spun decât că a fost rău intenționat, pentru că știa cu ce echipe jucăm în perioada următoare și trebuia să fiu eliminat.

Mi-am așezat sticlele pe marcinea suprafeței tehnice și mi-a spus să le iau pentru că calcă pe ele... venind pe teritoriul meu. Nu i-am spus nimic, nu l-am înjurat... arbitrul de rezervă... l-a anunțat pe central și în minutul 90 a venit și mi-a dat galben...

Acum nu pot să fac și eu legătură că e din Oradea și următorul meci al nostru e cu Sepsi? Pot să fac și eu toate combinațiile. Din minutul unu a început să mă șicaneze.

Centralul mi-a dat al doilea cartonaș galben pentru proteste, dar nu știu care proteste.

Mi-a stricat seara, pentru că am jucat bine și nu mă pot bucura de acestă promovare. Îi felicit pentru calificare.

Ariel Lopez nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor, de asta l-am și schimbat, dar sunt mulțumit că au reușit să meargă mai departe”, a spus Dorinel Munteanu, la finalul meciului Dinamo - Oțelul.

Dinamo - Oțelul Galați, scor 3-3

Dinamo, la primul meci acasă cu Zeljko Kopic pe banca tehnică, a deschis scorul prin francezul Quentin Bena (22), cu capul, după un corner executat de Christian Ilic. Oţelul a avut o bară, prin Alexandru Mihai Pop (31), iar apoi a marcat de trei ori. Samuel Teles (25) a restabilit egalitatea, gălăţenii au trecut în avantaj după autogolul lui Quentin Bena (53), la centrarea lui Pop, iar Jonathan Cisse (57) a majorat diferenţa după un corner executat de Frederic Maciel.

Dinamo nu a renunţat şi a redus din handicap prin Costin Amzăr (65), lansat excelent în banda stângă. Acelaşi Amzăr a furnizat centrarea pentru portughezul Goncalo Gregorio (84), care a egalat.

Gazdele puteau da lovitura în final, când Cisse l-a faultat pe Ahmed Bani în marginea careului în postură de ultim apărător (90), dar din lovitura liberă nu a ieşit nimic. Antrenorul oaspeţilor, Dorinel Munteanu a fost eliminat pentru proteste (90+1).

Sferturile de finală se vor juca astfel (1A - 2B, 1C - 2D, 1D - 2C, 1B - 2A): Corvinul Hunedoara - CFR Cluj, FC U Craiova - FC Voluntari, Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi, Universitatea Cluj - FC Hermannstadt.