csa steaua Cupa Romaniei Rapid Cupa Romaniei
Data publicarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 22:53
Data actualizarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 22:55

Urmărim și comentăm împreună meciul dintre CSA Steaua și Rapid din etapa a doua a grupelor Cupei României, pe SPORT.RO și pe facebook.com/SPORT.RO.

Meci cu ambiții și orgolii, care ar putea să atenueze din diferența de valoare propusă de cele două loturi, cu roș-albaștrii din Liga 2 și Rapidul între formațiile de top ale primului eșalon. Giuleștiul găzduiește în ultima rundă pe CFR, astfel că o zestre de 6 puncte e rețeta ideală la finalul acestei etape, în planul vișiniu de cucerire a Cupei României.

Steaua - Rapid 0-0, ACUM

Minutul 90+4: Final de meci în Ghencea! Steaua - Rapid s-a terminat 0-0, iar gazdele obțin primul punct în grupele Cupei României. Rapid ajunge la patru puncte și este lider în Grupa B, dar poate fi depășită de învingătoarea derby-ului U Cluj - CFR Cluj.

Minutul 90+1: Ocazie mare pentru Rapid! Borja Valle trage de la marginea careului, mingea este deviată, dar Pop reușește să respingă în corner.

Minutul 77: Pe stadionul din Ghencea sunt prezenți 13.678 de spectatori la derby-ul Steaua - Rapid.

Minutul 75: Ocazie mare pentru Steaua! Chipirliu șutează puternic de la distanță, dar Drăghia reușește să respingă în corner.

Minutul 73: Încă o coregrafie în peluza Stelei, de data aceasta dedicată grupului Combat.

Minutul 56: Ocazie pentru Rapid! Pănoiu centrează în careu din lovitură liberă, mingea îl găsește pe Albu care reia din prima cu piciorul drept, dar Pop reține fără emoții.

Minutul 48: Ocazie uriașă pentru Steaua! Dobrescu centrează în careu pentru Chipirliu, mingea trece prin fața apărării rapidiste, dar decarul gazdelor nu reușește să reia din alunecare și acțiunea se stinge. A fost cea mai periculoasă ocazie a meciului de până acum.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: PAUZĂ în Ghencea, după o repriză în care au lipsit ocaziile periculoase!

Minutul 39: A venit replica Stelei! Boiciuc reia cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă, dar mingea cade pe poarta lui Drăghia. Camerele TV l-au surprins și pe Dan Șucu, acționarul majoritar al Rapidului, care a venit ”echipat” cu cu însemnele clubului său în Ghencea.

Minutul 37: Prima ocazie periculoasă a Rapidului! Papeau își încearcă norocul cu un șut puternic de la distanță, dar mingea nu nimerește spațiul porții lui Ionuț Pop. AICI ai cele mai tari imagini din meci!

Minutul 33: Galeria Stelei a pregătit încă o coregrafie pentru acest meci: ”Suntem cu voi până la final”, a fost mesajul afișat. Scenografia este dedicată grupului Vacarm din Peluza Sud Steaua.

Minutul: 23: Prima ocazie de gol a partidei aparține Stelei! Sierra trage de la distanță cu piciorul stâng, dar trimite puțin peste poarta lui Drăghia. AICI puteți urmări o galerie foto spectaculoasă cu show-ul pirotehnic pregătit de fanii Stelei pentru această partidă.

Minutul 7: Fără ocazii periculoase de poartă până în acest moment. Rapid a avut o singură lovitură de colț, dar nu a reușit să pună în pericol poarta lui Ionuț Pop. Atmosfera este încinsă în Ghencea!

Minutul 1: Fluier de start în Ghencea! Atmosferă senzațională pe stadionul Stelei, unde sunt aproximativ 18.000 de spectatori. Steliștii au afișat și scenografia descoperită de rapidiști înainte de această partidă: ”Soarta nu iartă trădătorii!”.

UPDATE 20:45: Cele două peluze sunt aproape pline, cu 15 minute înainte de startul partidei. Lumea nu s-a înghesuit, în schimb, la tribuna a doua a stadionului din Ghencea, unde asistența nu este deloc una demnă de un derby.

UPDATE 20:00: Mulți suporteri au intrat deja pe stadion! Până acum, peluza rezervată fanilor Rapidului este mai populată, comparativ cu cea a Stelei.

Foto / Constantin Toma, PRO TV.

UPDATE 19:45: În urmă cu puțin timp și-au făcut apariția și cei din galeria Stelei. Se anunță o asistență incomparabil mai mare față de ultimele partide din campionat.

UPDATE 19:25: Desfășurare impresionantă de forțe în Ghencea! Aproximativ 1.500 de jandarmi asigură bunul mers al lucrurilor pentru derby-ul dintre Steaua și Rapid.

UPDATE 19:15: Steaua - Rapid nu se ratează! Un fan al giuleștenilor oferă, până acum, imaginea serii la derby-ul din Ghencea. A venit în cârje pentru a-i susține pe elevii lui Cristiano Bergodi, care sunt mari favoriți pentru a câștiga această partidă.

Foto / Paul Ciucă, PRO TV.

UPDATE 19:00: Atmosferă de meci mare în Ghencea, la derby-ul din Cupa României, la care se anunță o asistență de aproximativ 15.000 de spectatori. Galeria Rapidului și-a făcut apariție în zona stadionului Steuaa cu două ore înainte de meci. Cel mai probabil, vor urma controale riguroase la porțile stadionului.

Echipele de start:

• Steaua: Pop - Maftei, Beța, Vîrtej, Ilie, Dobrescu - Sierra, Bărbulescu, Drăghici - Chipirliu, Boiciuc

• Rezerve: Iancu, Buziuc, Enceanu, Matei, Raicu, Chunchukov, Da Silva, Topuzov, Avram

• Rapid: Drăghia - Onea, Cristea, Grigore, Borza - Kait, Albu - Papeau, Cîrjan, Pănoiu - Stan

• Rezerve: Moldovan, Săpunaru, Iacob, El Sawy, Oaidă, Braun, Valle, Ioniță, Funsho

Fără posibilitatea de a promova în primul eșalon, CSA Steaua ar putea aborda competiția aceasta ca pe o perspectivă în care să își investească resursele și orgoliul spre o finală. Doar că, după 1-3 cu U Cluj, e obligatoriu să ia puncte cu Rapidul și să învingă, apoi, la Alexandria!

După prima etapă, CFR Cluj este lider în Grupa B, cu trei puncte, la egalitate cu Rapid și Universitatea Cluj. Toate trei au câștigat la același scor: 3-1. Din Grupa B mai fac parte Botoșani, CSA Steaua și CSM Alexandria.

Program Cupa României

• Corvinul 1921 Hunedoara – Sepsi OSK 1-0
  • Chindia Târgoviște – ACS Petrolul Ploiești 0-2
  • Oțelul Galați – FCSB 1-1
  • SCM Zalău – FCU Craiova 1948 (1 noiembrie, 13:00)
  • Progresul Pecica – Hermannstadt (1 noiembrie, 14:00)
  • CS Tunari – FC Voluntari (1 noiembrie, 15:00)
  • UTA Arad – Universitatea Craiova (1 noiembrie, 18:00)
  • CSM Alexandria – FC Botoșani (2 noiembrie, 14:00)
  • Gloria Buzău – Farul Constanța (2 noiembrie, 17:30)
  • Universitatea Cluj – CFR Cluj (2 noiembrie, 20:30)
  • FC Bihor Oradea – Dinamo (3 noiembrie, 20:30)

Ultima etapă din faza grupelor va avea loc la mijlocul săptămânii 4-10 decembrie 2023. Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, În semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.