A strălucit, însă nu a reușit să-și califice echipa în „sferturile” Cupei! Amzăr, discurs sincer după egalul cu Oțelul

Ionuț Amzar Cupa Romaniei Dinamo Cupa Romaniei Ionuț Amzăr, Juri Cisotti - Cupa României (07.12.2023) | Sport Pictures
Data publicarii: Joi 07 Decembrie 2023, 23:37
Data actualizarii: Joi 07 Decembrie 2023, 23:38

Condusă cu 1-3, Dinamo a revenit spectaculos, pe teren propriu, încheind neînvinsă meciul cu Oțelul Galați, scor 3-3 din etapa a treia (ultima) a grupelor Cupei României.

Egalul nu le-a fost suficient dinamoviștilor, care aveau nevoie de o victorie în fața moldovenilor pentru a obține calificare în „sferturi”, ceea ce l-a nemulțumit pe Amzăr, omul care a dus greul în meciul cu Oțelul.

Amzăr a marcat un gol frumos, în minutul 64, după o cursă de peste 30 de metri, apoi a pasat decisiv, la fel, după o fază individuală, pentru Gregorio, care l-a învins pe Dur-Bozoancă, în minutul 84, stabilind scorul final.

Revenirea spectaculoasă din meciul cu Oțelul le-a dat moral dinamoviștilor care acum speră că odată cu acest rezultat de egalitate se vor lega rezultatele pozitive și în Superliga.

„Un teren dificil, a fost un meci destul de greu. Ne pare rău pentru asta, și acum în vestiar eram supărați că nu am putut face mai mult. Eu mă bucur că am marcat, mi-am ajutat colegul să marcheze cu un assist. Mergem mai departe, nu avem ce face.

A fost 3-1 pe greșelile noaste, ei nu au putut face nimic, au venit pe greșelile noastre. Asta este, nu avem ce face.

Trebuie să începem să facem puncte și în campionat. Sperăm să o scoatem la capăt și să fie bine. În 2-3 zile nu știu ce a schimbat Mister. Bine, are o altă gândire față de Ovidiu, dar tacticile sunt la fel. Nou jucăm ce știm.

Nu ne facem niciun calcul, trebuie să o luăm de la meci la meci, să încercăm să obținem victorii. Trebuie doar să ne jucăm meciurile și atât. Nu ne interesează ce zice lumea, noi ne facem meciurile, jucăm ce trebuie și mergem mai departe”, a spus Amzăr la finalul meciului Dinamo - Oțelul Galați.

Dinamo - Oțelul Galați, scor 3-3

Dinamo, la primul meci acasă cu Zeljko Kopic pe banca tehnică, a deschis scorul prin francezul Quentin Bena (22), cu capul, după un corner executat de Christian Ilic. Oţelul a avut o bară, prin Alexandru Mihai Pop (31), iar apoi a marcat de trei ori. Samuel Teles (25) a restabilit egalitatea, gălăţenii au trecut în avantaj după autogolul lui Quentin Bena (53), la centrarea lui Pop, iar Jonathan Cisse (57) a majorat diferenţa după un corner executat de Frederic Maciel.

Dinamo nu a renunţat şi a redus din handicap prin Costin Amzăr (65), lansat excelent în banda stângă. Acelaşi Amzăr a furnizat centrarea pentru portughezul Goncalo Gregorio (84), care a egalat.

Gazdele puteau da lovitura în final, când Cisse l-a faultat pe Ahmed Bani în marginea careului în postură de ultim apărător (90), dar din lovitura liberă nu a ieşit nimic. Antrenorul oaspeţilor, Dorinel Munteanu a fost eliminat pentru proteste (90+1).

Sferturile de finală se vor juca astfel (1A - 2B, 1C - 2D, 1D - 2C, 1B - 2A): Corvinul Hunedoara - CFR Cluj, FC U Craiova - FC Voluntari, Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi, Universitatea Cluj - FC Hermannstadt.