VIDEO EXCLUSIV „Octavian Popescu e o umbră palidă!” Critici dure pentru 'perla' de la FCSB după prestația cu West Ham: „Practică fotbal de domnișorele!”

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 10:05
Data actualizarii: Vineri 09 Septembrie 2022, 10:30

FCSB a pierdut duelul cu West Ham United din prima fază a grupelor UEFA Europa Conference League, scor 1-3.

Roș-albaștrii au intrat cu avantaj la pauza meciului disputat pe London Stadium, după golul marcat de Andrei Cordea, în minutul 34. Englezii au reușit însă să întoarcă rezultatul și să câștige meciul de pe teren propriu, după golurile marcate de Bowen, Emerson și Antonio. Egalitatea a fost restabilită de gazde după un penalty comis de Ștefan Târnovanu, în minutul 64, iar apoi „ciocănarii” s-au dezlănțuit.

Octavian Popescu (19 ani) a început meciul pe banca de rezerve, însă a fost trimis în teren în minutul 71, în locul lui Olaru. Tânărul fotbalist a gafat decisiv în minutul 74, când i-a „pasat” mingea lui Emerson, care și-a dus echipa în avantaj. Prestația lui Octavian Popescu a fost una ștearsă, iar asta a atras numeroase critici.

Adrian Porumboiu nu îl menajează pe Octavian Popescu: „Fotbalul pe care-l practică e mai de domnișorele!”

Adrian Porumboiu (71 ani) a vorbit la „Ora exactă în sport” despre tânărul fotbalist, criticând dur forma sa din acest start de sezon. Fostul oficial de la FC Vaslui a remarcat prestația ștearsă a lui Octavian Popescu, punctând că este departe față de ce se aștepta de la el.

„E departe față de ce se credea că va fi. Și eu l-am lăudat fără rezerve. Acum e din alt film, din altă lume. Parcă e de undeva, gândiți-vă, golul doi, acum, că a vrut, că n-a vrut, a dat o pasă de un assist pentru West Ham neverosimil și s-a făcut 2-1. E greu... Încă nu e ce trebuie să fie, cum și Miculescu e departe de suma de transfer față de ce joacă. Și în campionatul intern și acum.

Octavian Popescu e o umbră palidă, nu are niciun fel. Ar avea toate condițiile să se dezvolte, dar, ținând cont și că fotbalul pe care-l practică e mai ușor, mai de domnișorele, precum cel care se joacă acum e mai de forță”, a declarat Adrian Porumboiu la PRO Arena.