FOTO ȘI VIDEO Presa din Danemarca o compătimește pe FCSB, după al doilea 0-5 cu Silkeborg: ”Mai mult chin” / ”O altă lecție de fotbal”

FCSB - Silkeborg FCSB Silkeborg Conference League
Data publicarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 08:41
Data actualizarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 08:41

Silkeborg a defilat și la București în fața FCSB-ului, scor 5-0, după ce, în urmă cu o săptămână, danezii au câștigat cu același scor.

Astfel, FCSB a primit zece goluri în două meciuri de la echipa din urna a 4-a din această grupă și a rămas, în acest moment, doar cu șanse teoretice pentru o calificare în faza următoare a competiției. Presa din Danemarca a pus accent pe umilința suferită de echipa lui Nicolae Dică și a scos în evidență mai multe aspecte din partida de pe Arena Națională.

Fanii nu au mai suportat să vadă cum FCSB este spulberată și pe teren propriu de Silkeborg. Au fost aproximativ 9.600 de fani prezenți pe Arena Națională, dar mulți dintre aceștia au plecat după golul cinci al lui Silkeborg.

Silkeborg s-a distrat și la București: ”Au scăpat de mai mult chin”

”Silkeborg IF i-a dat FCSB-ului, din România, o altă lecție de fotbal, la o săptămână după ce danezii i-au spulberat pe români cu 5-0 în Søhøjlandet.

Cu exact aceeași jucători, danezii pot pleca de la București după o altă prestație superbă. FCSB a avut mai mult ocazii în debutul partidei, dar românii au 'luat o găleată de apă rece pe cap' când Kasper Kusk a marcat pentru 1-0 după 12 minute.

(...)

5-0 pentru Silkeborg, cu 20 de minute înainte de final, nu a fost departe de așteptările gazdelor. Au scăpat de mai mult chin, dar jocul în ansamblu a fost destul de dureros în sine pentru echipa gazdă și suporterii săi”, a notat tipsbladet.dk.

FCSB este ultima în grupa B din Conference League, după patru etape, cu un singur punct. Clasamentul este condus de West Ham, cu punctaj maxim, urmată de Silkeborg (6p) și Anderlecht (4p).

În următorul meci, FCSB se va întâlni cu UTA Arad pe Arena Națională, duminică, 16 octombrie, de la ora 20:30. Partida va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro.

VIDEO - Rezumatul meciului FCSB - Silkeborg 0-5