VIDEO Gică Hagi a dat verdictul despre Alibec, după ce a plecat de la Farul

Data publicarii: Vineri 25 August 2023, 08:24
Data actualizarii: Vineri 25 August 2023, 08:28

Farul Constanța - HJK Helsinki s-a încheiat 2-1. Meciul a fost LIVE pe Pro Arena & VOYO, dar și LIVE TEXT pe www.sport.ro și Facebook Sport.ro.

Cele două cluburi s-au înfruntat în prima manșă a play-off-ului Conference League. Partida s-a desfășurat la Ovidiu, pe arena campioanei, și s-a jucat cu casa închisă! Stadionul a fost arhiplin.

Gică Hagi a dat verdictul despre Alibec, după ce a plecat de la Farul

În această fereastră de transferuri, Denis Alibec a semnat cu Muaither SC, o echipă din primul eșalon din Qatar, pentru un singur sezon. Iar Farul Constanța va trebui în acest an să se descurce fără decarul născut în Mangalia.

După Farul - HJK, Gică Hagi a spus că e fericit pentru alegerea făcută de Alibec, dar și că îi pare rău că nu-l va mai antrena. „Regele” a spus că Alibec, Constantin Budescu și Louis Munteanu ar fi făcut un trio de excepție la Farul.

„Mie-mi pare rău că a plecat Alibec, punct! Cu toate că sunt fericit pentru el, sper să-i fie bine și să aibă cât mai mulți bani. Dar dacă era și el... Îmi pare rău. Acum, cu Louis (n.r. Munteanu), parcă a început să fie lumină iar, ne va ajuta mult, are calitate multă.

E un jucător mobil, un număr 9 care marchează și combină. El, Alibec și Budescu ar fi fost... Dar asta este, nu puteam să-l opresc, nu era corect, aș fi fost egoist. Ce să facem? Asta e, trebuie să găsim soluții”, a spus Gică Hagi la conferința de presă.

Farul Constanța - HJK 2-1 (Pro Arena & VOYO)

• Returul dintre HJK și Farul Constanța este programat pe 31 august, de la ora 21:00, la Helsinki

Toivio a deschis scorul în minutul 50 al partidei, însă Farul a revenit repede în joc, primind de la spate și energia suporterilor. Constantin Budescu a oferit o pasă sclipitoare în minutul 58, iar Rivaldinho a restabilit egalitatea.

Pe final, decarul a mai oferit un assist, în minutul 82. De data asta, Mihai Popescu a marcat și a adus, în fapt, victoria Farului, după ce tabela a rămas nemodificată până la finalul celor 90 de minute.