FCSB și Sepsi și-au aflat adversarele din turul doi preliminar al Conference League

FCSB Conference League FCSB - Sepsi OSK sepsi Conference League
Data publicarii: Joi 14 Iulie 2022, 23:46
Data actualizarii: Joi 14 Iulie 2022, 23:52

FCSB și Sepsi OSK vor disputa dubla manșă din al doilea tur preliminar al Conference League pe 21, respectiv 28 iulie.

FCSB se va duela cu Saburtalo Tbilisi în calificările pentru Conference League. Gruparea din Georgia a reușit să învingă în retur, pe teren advers, pe Partizani, scor 1-0 (4-5 d.l.d.), după ce meciul din tur fusese câștigat de albanezi, cu 1-0.

Sepsi OSK o va întâlni pe Olimpija Ljubljana în al doilea tur preliminar din competiția europeană. Gruparea din Slovenia a trecut de Differdange la limită (2-1), după ce au trimis jocul în prelungiri în minutul 80 (1-1). În tur, tot 1-1 a fost scorul final.

FCSB și Sepsi în campionat

După o serie de șase meciuri amicale în care FCSB a făcut show, trupa lui Anton Petrea va primi vizita nou-promovatei 'U' Cluj, în prima partidă din noua ediție a Superligii, duminică, de la ora 21:30.

Sepsi OSK va disputa deja al doilea meci oficial de când a început sezonul. Câștigătoarea Supercupei României va face deplasarea în Bănie, pentru a juca împotriva Universității Craiova vineri, de la 21:30.

CFR Cluj și Universitatea Craiova în Conference League

Celelalte două formații românești angrenate în Conference League își cunosc deja competitoarele din al doilea tur preliminar. CFR Cluj se va duela cu Inter Club d'Escaldes, după ce-au fost eliminați rușinos din calificările Ligii Campionilor, iar Universitatea Craiova va evolua împotriva lui KF Vllaznia Shkoder, din Albania.