Basarab Panduru știe unde a greșit Elias Charalambous în Nordsjaelland - FCSB: ”Nu avea rost să faci asta”

nordsjaelland - fcsb Basarab Panduru Elias Charalambous FCSB Conference League Basarab Panduru
Data publicarii: Vineri 18 August 2023, 08:16
Data actualizarii: Vineri 18 August 2023, 08:16

FCSB a fost eliminată din turul al treilea al preliminariilor UEFA Europa Conference League, scor 0-2 la general cu Nordsjaelland

După 0-0 în meciul tur din Ghencea, vicecampioana a pierdut în deplasarea din Danemarca și a fost eliminată din preliminariile Conference League.

Mai întâi, Pantea a comis un penalty și danezii au deschis scorul în minutul 43. Scorul final a fost stabilit în minutul 85, după ce FCSB a rămas în zece oameni în urma eliminării lui Vlad Chiricheș.

Basarab Panduru, fost internațional, a analizat partida din Danemarca și s-a arătat nedumerit de schimbarea efectuată de Elias Charalambous la pauza meciului cu Nordsjaelland, la scorul de 1-0. Tehnicianul FCSB-ului a decis să-l scoată pe Octavian Popescu și să-l introducă în locul său pe David Miculescu.

Basarab Panduru: ”Nu avea rost schimbarea”

”FCSB a început foarte bine. A fost ocazia mare a lui Coman în minutul nouă. Vine penalty-ul ăla care, după părerea mea a fost corect acordat. După cartonaşul roşu din minutul 62, s-a terminat totul. Danezii nu ne-au dat cinci, şase goluri pentru că aveai impresia că nu ştiau ce să facă atunci când erau în careu. Trăgeau din 11-12 metri peste stadion. N-am mai văzut de mult aşa ceva. Ocazii după ocazii. Cam 5, 6-0 ar fi fost scorul corect.

Miculescu nu avea de ce să intre la meciul ăsta. Dacă cineva putea să inventeze ceva, ăla era Octavian Popescu, nicidecum Miculescu. Nu avea rost schimbarea lui Tavi Popescu şi introducerea lui Miculescu.

Îl bagi că vrei, că îţi place ţie şi crezi tu că faci ceva. Nu avea niciun rost schimbarea asta”, a spus Basarab Panduru, la Orange Sport.

FCSB a pierdut și o sumă importantă după eliminarea din turul trei preliminar al Conference League. Dacă s-ar fi calificat în play-off, vicecampioana ar fi încasat 750.000 de euro, iar pentru accederea în grupe ar fi primit 2.940.000 de euro.