FOTO ”Sunt mândru de ceea ce s-a întâmplat”. Reacția din Qatar viralizată în timp record, după ce un american nu a fost lăsat să intre în stadion

Qatar SUA SUA - Tara Galilor CM 2022
Data publicarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 09:09
Data actualizarii: Marti 22 Noiembrie 2022, 09:09

O voce importantă din Qatar a avut o reacție importantă pe rețelele de socializare, în legătură cu fanul american care nu a fost lăsat să intre la meci din cauza tricoului său.

Chiar dacă președintele FIFA, Gianni Infantino, a asigurat faptul că „toată lumea este binevenită”, atunci când a venit vorba despre drepturile LGBTQ+ la Campionatul Mondial organizat în Qatar (DETALII AICI), un fan american a avut parte de o surpriză la intrarea în stadion, la meciul dintre SUA și Țara Galilor.

Prima reacție după ce fanul american nu a fost lăsat să intre în stadion

Un doctor qatarez, pe numele său Nayef bin Nahar, a avut o reacție care s-a viralizat într-un timp foarte scurt pe Twitter, legat de fanul american care nu a fost lăsat să intre în stadion din cauza tricoului său.

Grant Wahl, un scriitor american, a încercat să intre pe stadion la meciul dintre Statele Unite ale Americii și Țara Galilor, însă stewarzii nu l-au lăsat să pășească în interior, din cauza faptului că suporterul era îmbrăcat cu un tricou în culorile curcubeului, specifice LGBTQ+.

”În calitate de qatarez, sunt mândru de ceea ce s-a întâmplat. Nu știu când occidentalii vor înțelege că valorile lor nu sunt universale.

Sunt alte culturi cu valori diferite care ar trebui respectate în mod egal. Să nu uităm că Occidentul nu este purtătorul de cuvânt al umanității”, a scris doctorul qatarez pe Twitter.

SUA - Țara Galilor 1-1. Egal ”cu de toate” în Qatar

Americanii au început puternic partida cu Țara Galilor. În primele 10 minute, SUA avea o posesie de 75%, în timp ce „dragonii”, atingeau 25%. Naționala lui Berhalter a deschis excepțional jocul în prima parte a meciului, de aici și golul marcat de Timothy Weah din minutul 36.

Însă, în repriza secundă, jocul americanilor s-au stins, iar galezii au revenit în prim-plan. Cu câteva ratări mari după startul părții a doua, Țara Galilor a ajuns, în cele din urmă, într-o poziție favorabilă de a restabili egalitatea.

Galezii au beneficiat de o lovitură de la 11 metri, iar Gareth Bale, sigur pe el și fără absolut nicio emoție, l-a învins cu lejeritate pe Matt Turner și a dus scorul la 1-1. Tabela a rămas nemodificată până în ultimul minut de prelungire, iar ambele echipe au plecat cu câte un punct din această confruntare.