VIDEO Ucraina, cu un pas mai aproape de Mondial! A trecut de Scoția și joacă finala barajului pentru Qatar

scotia ucraina Campionatul Mondial Scotia Ucraina CM 2022
Data publicarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 23:45
Data actualizarii: Miercuri 01 Iunie 2022, 23:49

Ucraina s-a impus cu 3-0 în semifinala din barajul pentru calificarea la Mondialul din Qatar.

Amânat din cauza izbucnirii războiului, meciul dintre Scoția și Ucraina a avut loc după mai bine de două luni față de data la care era programat.

În deplasare la Glasgow, Ucraina s-a impus cu 3-1 și este cu un pas mai aproape de calificarea la Campionatul Mondial din Qatar. În meciul decisiv, care va avea loc la Cardiff (5 iunie), adversara este Țara Galilor.

Scoția - Ucraina 1 - 3

Minutul 93 - GOOOL Ucraina! Artem Dovbyk ajunge singur cu portarul după ce primește o pasă perfectă de la Oleksandr Zinchenko și marchează.

Minutul 79 - GOOOL Scoția! Callum McGregor șutează puternic de la distanță, iar portarul ucrainean comite o eroare și scapă mingea în poartă.

Minutul 49 - GOOL Ucraina! Roman Yaremchuk majorează diferența după reușita cu o lovitură de cap în colțul drept al plasei.

Minutul 33 - GOOL Ucraina! Ruslan Malinovsky îi pasează lui Andriy Yarmolenko în careu, care îl lobează pe portarul advers, execuția fiind una spectaculoasă.

Minutul 17 - Ocazie pentru Ucraina! Andriy Yarmolenko preia o minge în interiorul careului, șutează puternic, însă portarul advers are o paradă senzațională.

A început meciul!

Bale se retrage în acest an?

Țara Galilor este deja calificată în finala barajului pentru CM 2022, după ce a învins Austria (2-1), în semifinale, iar acum își așteaptă adversara, care va fi stabilită în urma duelului Scoția - Ucraina, pe 1 iunie, meciul decisiv fiind pe 5 iunie.

„În cazul în care nu se califică la Cupa Mondială, este foarte probabil ca Bale să se retragă. Inclusiv agentul lui a spus asta, dar se pare că Gareth Bale își dorește să locuiască în continuare la Madrid. Mi s-a confirmat că, în perioada în care a fost împrumutat la Tottenham, el stătea în Londra, iar familia în Madrid”, a transmis Marca.

Jonathan Barnett, impresarul lui Bale, a confirmat recent planurile jucătorului său: ”Gareth pleacă de la Real Madrid, dar va trebui să așteptăm și să vedem ce face Țara Galilor. Totul depinde dacă se califică la Cupa Mondială, iar ulterior vom lua o decizie”.