Lionel Messi nu e lăsat să se bucure de triumful de la Campionatul Mondial! Dorința selecționerului Argentinei

Lionel Messi Argentina Campionatul Mondial Qatar 2022 Cupa Mondiala lionel scaloni CM 2022
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Luni 19 Decembrie 2022, 08:56
Data actualizarii: Luni 19 Decembrie 2022, 08:57

Selecționerul Argentinei și-a exprimat dorința ca Lionel Messi să continue la echipa națională și să participe și la următorul Campionat Mondial din 2026, care se va desfășura în Canada, Mexic și SUA.

Campionatul Mondial din Qatar s-a încheiat spectaculos. Argentina a câștigat mult râvnitul trofeu, contra Franței, la loviturile de departajare, 4-2, după ce scorul a fost egal în cele 120 de minute, 3-3.

Cu acest succes, sud-americanii au pus capăt unei secete de 36 de ani. Ultima dată când Argentina s-a impus la Campionatul Mondial a fost în 1986, când Diego Armando Maradona conducea „pumele” spre al doilea titlu mondial din istorie. De data aceasta a fost rândul lui Lionel Messi (35 ani) să iasă la rampă, chiar la probabil ultimul său turneu final din carieră.

Lionel Scaloni îl vrea pe Lionel Messi și la Campionatul Mondial din 2026

În timpul Campionatului Mondial din Qatar, Lionel Messi a anunțat că acesta este ultimul turneu final la care va participa. Doar că Lionel Scaloni (44 ani) dorește sa decarul „pumelor” să fie prezent și la Cupa Mondială din 2026, care se va desfășura în Canada, Mexic și SUA, și a ținut să-și exprime această dorință chiar după finala câștigată împotriva Franței la loviturile de departajare.

„Messi ar trebui să aibă un loc la următorul Campionat Mondial, vrem să continue. Dacă mai dorește să joace, tricoul cu numărul 10 îi stă oricând la dispoziție”. a declarat Lionel Scaloni la finalul meciului cu Franța.

Lionel Messi a anunțat că nu se retrage de la echipa națională

„Nu, nu mă voi retrage din echipa națională. Vreau să îmbrac în continuare tricoul Argentinei în calitate de campion mondial. Iubesc fotbalul, nu mi-aș mai putea dori nimic. Ce să mai urmeze? Am reușit să obțin Copa America, Campionatul Mondial…”, a declarat Lionel Messi, potrivit TyC Sports.

Deținătorul a 7 Baloane de Aur a adunat 172 de prezențe în naționala Argentinei, pentru care a marcat 98 de goluri, și a câștigat Campionatul Mondial, Copa America și aurul la Jocurile Olimpice.