FOTO ȘI VIDEO Rușine istorică pentru Ajax! A fost eliminată din Cupa Olandei de o echipă de Liga 4

Hercules - Ajax ajax Hercules Campionate externe
Data publicarii: Joi 21 Decembrie 2023, 23:26
Data actualizarii: Joi 21 Decembrie 2023, 23:26

USV Hercules, echipă din Liga 4 olandeză, a produs surpriza sezonului în Cupa Olandei, eliminând Ajax Amsterdam, scor 3-2.

După ce a fost condusă cu 2-0, Ajax a reușit să revină cu două goluri marcate pe finalul partidei, în minutele 83 și 89, dar tot cei de la Hercules au fost cei care au dat lovitura.

Ajax, eliminată de o echipă din Liga 4

În prelungirile partidei, în minutul 90+3, Mats Grotenbreg a punctat pentru 3-2 și a adus o victorie istorică pentru echipa din liga a patra.

Imaginile bucuriei de pe stadionul lui Utrecht s-au viralizat într-un timp foarte scurt pe rețelele de socializare.

Ajax nu a reușit să se califice în fazele eliminatorii din Europa League și va juca play-off-ul optimilor din Conference League, împotriva celor de la Bodo/Glimt.

— Hassan Bukhari (@Hassan_bukhari0) December 21, 2023

Ajax este pe locul cinci în Eredivisie

”Lăncierii” au început sezonul cum nu se putea mai rău în campionatul Olandei, dar au urcat în clasament după o serie de rezultate pozitive. Ajax este acum pe locul cinci, cu 25 de puncte după 16 etape, dar diferența față de liderul PSV Eindhoven este în continuare foarte mare.

PSV a bătut tot până acum în Eredivisie. Are 16 victorii din tot atâtea meciuri și are 48 de puncte, la zece distanță de Feyenoord, echipa de pe locul doi.