Dezastru pentru Ajax Amsterdam! Este pe loc retrogradabil după șapte meciuri în Eredivisie

Ajax Amsterdam Utrecht utrecht - ajax amsterdam Campionate externe
Data publicarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 16:39
Data actualizarii: Duminica 22 Octombrie 2023, 16:39

Ajax Amsterdam a început sezonul cum nu se putea mai rău în Olanda.

Cea mai titrată echipă din istoria Olandei este pe penultimul loc după șapte meciuri. Ajax a pierdut și meciul cu Utrecht din deplasare, scor 4-3, și chiar dacă are două meciuri în minus față de majoritatea echipelor din campionat are un parcurs dezastruos.

Ajax Amsterdam, început dezastruos de sezon în Eredivisie!

Ajax a început meciul cum nu se putea mai rău și la Utrecht. Gazdele au deschis scorul în finalul primei reprize, iar în minutul 48 era deja 2-0 pentru fosta echipă a lui Mihai Neșu.

”Lăncierii” au revenit rapid în joc, cu o ”dublă” semnată de puștiul Kristian Hlynsson în minutele 52 și 55, iar în minutul 65 Ajax a preluat conducerea după penalty-ul transformat de Steven Bergwijn.

Utrecht a întors din nou rezultatul pe finalul partidei, cu golurile semnate de Jens Toornstra și Oscar Fraulo, iar meciul s-a încheiat cu o nouă înfrângere a lui Ajax.

Cu două meciuri în minus față de lider, între Ajax și PSV Eindohven este o diferență incredibilă, de 22 de puncte!

Pentru Ajax a fost a patra înfrângere la rând în Erevidisie și are doar cinci puncte după șapte meciuri. Cu două victorii în două meciuri, fosta campioană a Olandei poate urca în zona locurilor pentru play-off-ul Conference League.

• Locul 13 din sezonul 1964-1965 reprezintă cea mai slabă clasare din istoria clubului din Amsterdam.