VIDEO După ce și-a strâns de gât un adversar, starul din NBA l-a trimis acum la podea cu o lovitură pe altul!

Draymond Green golden state warriors Jusuf Nurkic NBA Phoenix Suns Baschet
Data publicarii: Miercuri 13 Decembrie 2023, 12:59
Data actualizarii: Miercuri 13 Decembrie 2023, 13:03

”Bad Boy” Draymond Green, baschetbalistul lui Golden State Warriors, și-a dat din nou în petic.

Draymond Green, baschetbalistul formaţiei Golden State Warriors, a fost eliminat în sfertul trei al meciului de marţi cu Phoenix Suns pentru că l-a lovit pe Jusuf Nurkic.

Jusuf Nurkic se apăra cu Draymond Green şi avea o mână pe şoldul lui Green când acesta s-a întors şi l-a lovit.

Lovitura l-a trimis pe Nurkic la podea şi a fost dictat fault ofensiv asupra lui Green când mai erau 8'23 din sfertul trei.

Echipa de trei arbitri a revăzut înregistrarea video şi a transformat decizia iniţială într-un fault flagrant 2, arbitrul Brian Forte descriind acţiunile lui Green ca fiind "un contact inutil şi excesiv la nivelul feţei".

Green a fost predispus la incidente de-a lungul carierei sale. Luna trecută, el a primit o suspendare de cinci meciuri pentru că l-a prin de gât pe Rudy Gobert (Minnesota Timberwolves) în timpul unei altercaţii.

Green, în vârstă de 33 de ani, marcase două puncte şi oferise două pase decisive în 17 minute înainte de a fi eliminat marţi. Suns s-a impus cu 119-116.