Van Dijk i-a definitivat soarta lui Jurgen Klopp la Liverpool. Ce a subliniat

Liverpool Jurgen Klopp Premier League Virgil van Dijk Anglia
Data publicarii: Marti 28 Februarie 2023, 16:43
Data actualizarii: Marti 28 Februarie 2023, 16:43

Mai mult, după eșecul de la „masa bogaților”, Liverpool nu a reușit să redreseze situația nici în campionat. Elevii lui Jurgen Klopp au remizat cu locul 12 din Premier League, Crystal Palace, în deplasare, scor 0-0.

Virgil van Dijk a vorbit despre situația tensionată în care se află Jurgen Klopp, având în vedere că Liverpool se situează și pe locul șapte în eșalonul de top al angliei, după 23 de meciuri disputate.

Stoperul neerlandez a precizat că nu se pune problema ca tehnicianul neamț să părăsească trupa din Merseyside și a evidențiat că se lucrează din greu pentru ca situația să fie remediată.

„Desigur, Klopp este antrenorul și nu se va schimba asta. Sunt foarte fericit cu el, iar el e fericit la Liverpool. Sper că se vor schimba lucrurile, pentru asta muncim atât”, a spus Virgil van Dijk, citat de jurnalistul sportiv, Fabrizio Romano, pe rețelele social media.

Liverpool - Real Madrid 2-5

Partida a început cum nu se putea mai bine pentru „cormorani”. Darwin Nunez a înscris o bijuterie de gol cu călcâiul în minutul patru, iar Mohamed Salah a majorat diferența după o eroară colosală făcută de Thibaut Courtois în minutul 14.

Ulterior, Vinicius Junior a plasat un șut la colțul lung și l-a învins pe Alisson în minutul 21. Portarul lui Liverpool a gafat 15 minute mai târziu în fața aceluiași brazilian, când a trimis o minge direct în picioarele acestuia, iar balonul a sărit în poartă și tabela a indicat 2-0.

În partea a doua a meciului, Real Madrid a început recitalul. Mai întâi, Eder Militao a pus gruparea „blanco” în avantaj în minutul 47. Karim Benzema a dus scorul la 4-2 în minutul 55, iar francezul și-a mai trecut în cont un gol în meciul de pe Anfield în minutul 67.

Real Madrid pleacă cu prima șansă în retur, când Liverpool va face deplasarea pe „Santiago Bernabeu” pe 15 martie. Meciul va fi LIVE TEXT și pe www.sport.ro de la ora 22:00!