Tottenham - Chelsea Chelsea Tottenham Anglia
Data publicarii: Duminica 26 Februarie 2023, 18:14
Data actualizarii: Duminica 26 Februarie 2023, 18:14

Chelsea a pierdut și derby-ul londonez cu Tottenham, scor 2-0, și rămâne fără victorie în ultima lună, în campionat și cupele europene.

Oliver Skipp a fost cel care a deschis scorul pentru Spurs, în debutul reprizei secunde, cu un șut puternic din afara careului. Chiar dacă mingea a fost expediată pe direcția goalkeeper-ului Kepa Arrizabalaga, acesta nu a reușit să intervină.

Chelsea a pierdut din nou în Premier League: 0-2 cu Tottenham!

Golgheterul Harry Kane a închis tabela în minutul 82, în urma unui corner. Acesta a fost lăsat liber la bara a doua și a reluat din prima în poarta lui Kepa, pentru 2-0.

Tottenham rămâne pe locul patru în Premier League, cu 45 de puncte, la patru puncte distanță de Newcastle, care ocupă locul cinci. Chelsea este departe de locurile care asigură participarea în cupele europene, chiar dacă a investit peste 300 de milioane de euro pentru transferuri în această iarnă.

Echipa lui Graham Potter este pe locul zece, cu 31 de puncte, la egalitate cu Aston Villa. Următoarea clasată este Brentford, cu 35 de puncte.

Pentru Chelsea urmează meciul de pe teren propriu cu Leeds United, iar Tottenham va juca în deplasare cu Wolverhampton.