Premier League Southampton southampton - fulham Anglia
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 19:14
Data actualizarii: Sambata 13 Mai 2023, 19:14

Etapa a 36-a din Premier League a stabilit, matematic, prima echipă retrogradată în Championship.

Southampton se întoarce în eșalonul secund după 11 ani. ”Sfinții” au rămas pe ultimul loc, cu 24 de puncte, fără șanse de a se mai salva de la retrogradare după ultimul rezultat, 0-2 cu Fulham.

Southampton, prima echipă retrogradată din Premier League!

Prima repriză s-a încheiat la egalitate, dar Fulham a dat lovitura imediat după pauză prin Carlos Vinicius, în minutul 48, iar ”vedeta” Mitrovic a dat lovitura în minutul 72 și a stabilit scorul final.

Southampton are patru înfrângeri în ultimele cinci meciuri din Premier League și doar șase victorii în 36 de etape.

În ultimele două etape, ”sfinții” vor avea două dueluri dificile, cu două echipe care se luptă pentru locurile de cupe europene. Primul meci va fi cu Brighton, în deplasare, iar al doilea cu Liverpool, pe teren propriu.

Lupta pentru evitarea retrogradării rămâne, în continuare, strânsă.  Nottingham, Everton, Leeds United și Leicester sunt echipele care se luptă pentru ”supraviețuire” în Premier League.