Manchester City, lecție de fotbal pentru rivalii de la United. S-a impus cu 4-1 într-un meci dominat autoritar

Manchester City Manchester United Anglia
Data publicarii: Duminica 06 Martie 2022, 20:25
Data actualizarii: Duminica 06 Martie 2022, 20:49

Etapa 28 din Premier League a fost marcată de derby-ul dintre Manchester City și Manchester United.

După victoria celor de la Liverpool, formația antrenată de Pep Guardiola avea nevoie de o victorie pentru a își consolida poziția de lider în Premier League.

Starurile de la City nu au stat mult pe gânduri, iar Kevin De Bruyne a deschis scorul încă din minutul 5. Belgianul a bifat dubla după reușita din minutul 28, iar Mahrez a nu s-a lăsat mai prejos și a marcat tot două goluri, în minutele 68 și 92. Singura reușită a oaspeților a fost reușită de Sancho, în minutul 22.

Sergio Aguero a reacționat imediat după victoria "cetățenilor", cu cuvinte de laudă pentru Mahrez și Foden.

Pe de altă parte, Wan-Bissaka și Maguire au fost criticați pentru evoluțiile lor, remarcând că transferurile lor i-au costat pe cei de la United aproximativ 150 de milioane de euro, iar cei doi nu au confirmat.

După acest succes, Manchester City este lider în clasament cu 69 de puncte, urmată de Liverpool cu 63 de puncte, dar un meci mai puțin disputat. De cealaltă parte, Manchester United este pe locul cinci, cu 47 de puncte, local care o califică doar în Europa League.