Lovitura grea pentru Liverpool! S-a accidentat unul dintre cei mai importanți "cormorani"

Liverpool Jurgen Klopp luis diaz Premier League Anglia
Data publicarii: Luni 10 Octombrie 2022, 22:10
Data actualizarii: Luni 10 Octombrie 2022, 22:09

Liverpool se va lipsi de unul dintre cei mai importanți jucători ai sezonului.

Luis Diaz s-a accidentat în înfrângerea "cormoranilor" cu Arsenal din Premier League, scor 2-3, iar Jurgen Klopp a fost nevoit să-l înlocuiască în minutul 42 cu Roberto Firmino.

Cu un start fantastic de sezon, marcând de trei ori și pasând decisiv în două situații în opt apariții, Luis Diaz nu va mai putea fi utilizat de Klopp pentru mult timp de acum încolo.

Potrivit jurnalistului sportiv Fabrizio Romano, expert în transferuri, columbianul va lipsi 10 meciuri și ar putea reveni după ce se va încheia Campionatul Mondial din Qatar.

Lipsa lui Diaz va fi o problemă majoră pentru Liverpool, mai ales că trupa din Merseyside nu traversează cea mai bună perioadă de până acum.

Pe lista accidentaților sunt incluși și Arthur, Curtis Jones, Naby Keita, Oxlade-Chamberlain, Andrew Robertson și, mai nou, Trent-Alexander Arnold, care ar fi cauzat probleme la gleznă.

Arsenal - Liverpool 3-2

Arsenal a început dur duelul cu Liverpool și a înscris încă din primul minut, grație reușitei lui Martinelli din pasa lui Odegaard. "Cormoranii" au restabilit ulterior egaliatatea prin Darwin Nunez (34').

Înainte de pauză, Bukayo Saka a dus scorul la 2-1 și a închis temporar tabela (45+5'). În partea a doua a confruntării, Roberto Firmino a ajutat-o pe Liverpool s-o egaleze pe Arsenal în minutul 53.

Însă, în minutul 76, același Bukayo Saka s-a impus pe tabelă și a înscris golul victoriei. Englezul în vârstă de 21 de ani a securizat cele trei puncte pentru "tunari" și a reclasat-o pe prima poziție în campionat.