united Alex Ferguson David Beckham Anglia Echipamentul gri, superstiție sau știință? Povestea din spatele tricourilor care au adus doar înfrângeri
Dragos-Stefan Soneriu
Data publicarii: Joi 14 Aprilie 2022, 08:02
Data actualizarii: Joi 14 Aprilie 2022, 08:02

Alex Ferguson a fost renumit pentru că a găsit mereu scuze creative jucătorilor săi atunci când lucrurile nu au mers cum ar fi trebuit, una dintre cele mai memorabile venind în 1996.

Celebra schimbare de echipament la pauză a lui Manchester United în timpul unui meci împotriva lui Southampton din sezonul 1995-96 rămâne unul dintre cele mai neobișnuite momente din istoria Premier League.

• Echipamentul gri, superstiție sau știință? Povestea din spatele tricourilor care au adus doar înfrângeri

„Diavolii roșii” au jucat prima jumătate a jocului în echipamentul gri Umbro, folosit în meciurile din deplasare, înainte de a ieși într-o culoare total diferită în a doua repriză, lăsându-i pe jucătorii lui Southampton confuzi.

Decizia bruscă a lui Alex Ferguson de a-și schimba jucătorii în echipamente noi a dus la speculații că era un fel de superstiție a antrenorului scoțian, dar motivul real era unul mult mai practic.

De ce și-a schimbat Manchester United echipamentul gri în meciul cu Southampton?

Manchester United și-a schimbat echipamentul la pauză împotriva lui Southampton, deoarece jucătorii nu s-au putut vedea suficient de bine pe teren, conform lui Ferguson.

„Diavolii roșii” aveau 12 meciuri fără înfrângere în ligă înainte de acea partidă și erau pe cale să câștige titlul, dar au fost surprinzător loviți de cele trei goluri ale lui Southampton din prima repriză. Echipa „sfinților” de pe atunci se bătea la evitarea retrogradării.

Potrivit lui Gary Neville, care a jucat în acea zi, Ferguson a angajat de fapt un specialist care l-a sfătuit pe legendarul manager că echipamentele de culoare gri nu sunt propice pentru vederea fotbaliștilor.

Specialistul i-a explicat faptul că echipamentele de culoarea gri nu ies în evidență la fel de mult ca cele de culori aprinse, cum ar fi verdele sau galbenul.

În ce echipament s-a schimbat cei de la Manchester United la pauză?

Manchester United a renunțat la echipamentul gri la pauză, în favoarea unei ținute mai izbitoare cu dungi albastre și albe. Interesant este că Le Tissier, jucătorul lui Southampton, a susținut ulterior că nici măcar nu a observat schimbarea vestimentară.

„Sincer să fiu, nu mi-am dat seama decât după meci că și-au schimbat echipamentul”, a declarat fostul mijlocaș pentru Sky Sports .

Din păcate pentru Manchester United, ideea inedită a lui Ferguson de a trece de la echipamentul gri la dungi albastre și albe la pauză nu a dat roade.

Deși au redus deficitul în a doua repriză printr-un gol a lui Ryan Giggs, încercările lui Ferguson nu au avut impact și jocul s-a încheiat cu 3-1.

Echipamentul gri nu a mai fost folosit deloc

Frustrarea lui Ferguson a fost în cele din urmă luată în considerare de club și, după cinci purtări nereușite, echipamentul gri nu a mai fost purtat niciodată, Umbro chiar reducând prețul tricourilor ca răspuns la indignare.

Totuși, această manifestare a avut un cost, deoarece Manchester United a fost amendată cu 10.000 de lire sterline de către Asociația de Fotbal pentru încălcarea protocolului legat de echipamente, pe care Ferguson l-a descris mai târziu drept „cele mai bune 10.000 de lire sterline pe care le-am cheltuit vreodată”.

Deși schimbarea echipamentului nu a dat rezultatul dorit împotriva lui Southampton, a servit ca o distragere convenabilă de la faptul că echipa a pierdut meciul și a jucat prost.