Ce a spus Ange Postecoglou despre apărarea lui Tottenham după meciul în care Radu Drăgușin nu a jucat

Ange Postecoglou cristian romero Micky van de Ven Tottenham Anglia
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 08:19
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 08:21

Tottenham a pierdut meciul cu Manchester City din 16-imile de finală FA Cup, scor 0-1.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Nathan Ake, în minutul 88, după un corner executat de Kevin De Bruyne. Portarul a respins neconvingător, incomodat de Ruben Dias la prima bară, iar Ake a fost pe fază și a trimis balonul în plasă.

În duelul cu Manchester City, Radu Drăgușin (21 ani) a fost rezervă neutilizată, asta în contextul în care în meciul cu United din campionat a jucat 10 minute, fiind trimis în teren în minutul 85. Ange Postecoglou a optat pentru cuplul de bază de fundași centrali, format din Cristian Romero, campionul mondial, și olandezul Micky Van de Ven.

Declarațiile lui Ange Postecoglou despre apărarea lui Spurs

Ange Postecoglou a vorbit la finalul meciului despre apărarea echipei sale, arătându-se mulțumit de acest aspect.

„Cred că ne-am apărat bine. Nu e de parcă Vicario a avut un milion de intervenții de făcut. Este dezamăgitor să încasezi un gol atât de târziu însă nu este despre asta vorba. Am muncit din greu însă a părut să muncim la maximum să rămânem în meci, mai degrabă decât să îi dominăm”, a spus Ange Postecoglou la final.

Micky van de Ven a făcut un meci uriaș: "Drăgușin se întreabă dacă va fi vreodată titular"

Remarcatul serii din tabăra lui Tottenham a fost Micky van de Ven, teoretic jucătorul cu care Drăgușin luptă pentru postul de titular. Olandezul de 22 de ani a avut câteva intervenții excelente și a impresionat prin statisticile sale.

Van de Ven a evitat un gol ca și făcut în minutul 48. Oscar Bobb a centrat în careu pentru Julian Alvarez, argentinianul a rămas față în față cu Vicario, însă Van de Ven a reușit o alunecare in-extremis prin care a deviat mingea în corner.

Intervenția fundașului de la Tottenham a fost remarcată inclusiv de contul oficial de Twitter al FA Cup: "Arta apărării, de Micky van de Ven", a fost descrierea folosită de englezi.

Van de Ven s-a remarcat și în prima repriză. În minutul 22, Phil Foden putea rămâne într-o situație de unu la unu cu Vicario, însă stoperul lui Spurs s-a repliat foarte rapid, i-a luat fața englezului și a respins în aut.

Văzând prestația lui Micky van de Ven, Camden New Journal a subliniat cât de greu îi va fi lui Radu Drăgușin să se impună printre titularii lui Spurs: "Drăgușin trebuie să se gândească: 'Stai puțin, voi fi vreodată titular?' Micky arată ca un Rolls Royce în seara asta!".

"Van de Ven e foarte bun, fundaș perfect pentru Premier League", "E ireal, un jucător senzațional", "Ce jucător e Van de Ven", "Are potențialul de a ajunge la înălțimea conaționalului Van Dijk", "Spurs are unul dintre cei mai buni fundași centrali din campionat. Van de Ven e altă clasă", au fost câteva dintre numeroasele comentarii ale microbiștilor de pe Twitter, în timpul jocului.