Figo Team 5-4 World Eleven - spectacol cu ultimii trei capitani ai Romaniei

Data publicarii: Duminica 10 Iunie 2007, 00:59
Data actualizarii: Duminica 10 Iunie 2007, 00:59
HAGI, POPESCU SI CHIVU - IMPREUNA PE ACELASI TEREN

Al patrulea meci pentru programul Natiunilor Unite destinat copiiilor i-a adus in teren pe ultimii 3 capitani ai Romaniei: Hagi, Popescu si Chivu. Jucatorul vinat de Inter si Barca, Chivu a fost titular in echipa lui Zidane care a condus cu 2-0 dupa golurile reusite de Cocu si Ibrahimvoici. Chivu le-a permis oamenilor lui Figo sa revina in joc si golgeterul austriac al Boavistei, Linz, a marcat de 2 ori si a egalat scorul.

In minutul 31 Hagi a intrat pe teren in locul unui cantaret portughez si a incercat sa impresioneze cu un lob din pasa lui Zidane. La pauza a fost 3-2 pentru selectionata lumii dupa golul serii marcat de Ibrahimovici, printre picioarele colegului de la Inter, campionul mondial Toldo. In partea a doua, Figo a venit alaturi de Hagi si Zidane in echipa lumii si a incercat executia serii. Omul trimis de Mourinho la intalnirea vedetelor, Paulo Ferreira a reusit el, in schimb, unul din cele mai frumoase goluri ale carierei...

Gica Popescu a intrat la pauza pentru a fi adversarul lui Hagi un sfert de ora inainte ca Hagi sa fie inlocuit. Marea vedeta a spectacolului de la Lisabona, Figo a driblat tot ce a intalnit in cale, iar Sa Pinto a adus echipa lumii in avantaj. Tot un portughez, Quaresma a incheiat festivalul golurilor intr-o seara in care Hagi, Zidane, Popescu, Figo sau Chivu au oferit momente de vis.