Halep, eliminata de Kvitova in semifinale dupa un meci dezastruos: 1-6 2-6! Kvitova - Cibulkova, finala la Wuhan!

Halep - Kvitova 1-6 2-6

FINAL! Simona e invinsa in 2 seturi, dupa un meci slab. Diferenta intre mingi castigatoare a fost pe finalul meciului de 27-4, diferenta ce arata realitatea din teren.

Halep - Kvitova 1-6 2-5: Minge de meci salvata de Halep, care ramane in meci insa are sanse mici sa revina.

Halep - Kvitova 1-6 1-2: Break facut de cehoaica, Simona incepe iar slab si setul 2.

SET! Kvitova castiga cu 6-1 primul set.

Halep - Kvitova 1-5: Set teribil pentru Halep care, desi nu joaca cu mult sub Kvitova, este la un pas sa piarda primul set. Cehoaica este insa mult mai agresiva si mai exacta in executii.

Halep - Kvitova 0-3: Inceput greu de meci pentru Simona, care e condusa cu 3-0 dupa ce si-a pierdut serviciul si a ratat o minge de break.

13:27 30 Sep
Cibulkova, prima finalista

Dominika Cibulkova s-a calificat in finala turneului de la Wuhan dupa un meci maraton, de 2 ore si 36 de minute, cu Svetlana Kuznetsova.

Cibulkova s-a impus cu 3-6, 6-3, 6-4 in fata rusoaicei aflate pe locul 10 mondial.

Jucatoarea slovaca ocupa locul 12 WTA inaintea turneului.
09:05 30 Sep
14:00 LIVE Halep - Kvitova

Simona Halep joaca azi de la ora 14:00 cu Petra Kvitova in semifinalele turneului WTA de la Wuhan, China. Miza este uriasa. Daca va castiga turneul, Simona le va depasi pe Agnieszka Radwanska si Garbine Muguruza si va urca pe locul 3 WTA. In plus, premiul in bani este urias. Aproape 500.000 de dolari incaseaza castigatoarea. Halep se mai poate mandri si cu al patrulea titlu WTA din acest sezon, cele mai multe din circuit. Kerber, Azarenka si Sloane Stephens au in acest moment cate 3. Meciul cu Kvitova se anunta insa unul extrem de dificil. Jucatoarea din Cehia a eliminat-o pe numarul 1 mondial, Angelique Kerber.
21:12 29 Sep
Se stie si cea de-a doua semifinala

Cea de-a doua semifinala de la Wuhan va fi Cibulkova - Kuznetsova.

Rusoaica Svetlana Kuznetsova a invins-o in aceasta seara pe Agnieszka radwanska, scor 1-6, 7-6, 6-4.

De cealalta parte, Cibulkova a invins-o pe Barbora Strycova, scor 6-3, 3-6, 6-4.
17:12 29 Sep
Simona Halep va juca in semifinala la Wuhan cu Petra Kvitova, care a trecut in 2 seturi de Konta, 6-3 6-4.
12:22 29 Sep
Kvitova - Konta e meciul care da adversara pentru Halep in semifinale.
12:19 29 Sep
Halep, dupa meci: "Stiam ca voi avea un meci foarte greu, ma asteptam la asta si am fost pregatita. Sper sa joc bine in continuare si sa obtin un rezultat mai bun decat sezonul trecut! Imi place aici!"
12:18 29 Sep
Set si meci Halep! 6-4, 6-2! Simona se califica in semifinale la Wuhan!
12:11 29 Sep
5-2! Keys castiga pe propriul serviciu, insa e departe de Halep. Simona serveste pentru meci.
12:08 29 Sep
Halep in control TOTAL! 5-1! Keys serveste.
12:02 29 Sep
Din nou break pentru Halep, care se distanteaza la 4-1 in setul 2! Simona are doua break-uri avantaj!
11:59 29 Sep
Serviciul lui Halep arata mult mai bine in setul 2. Simona are 3-1.
11:55 29 Sep
Keys puncteaza si ea, e 2-1!
11:52 29 Sep
Simona incepe excelent setul 2 si conduce cu 2-0 dupa primele doua game-uri!
11:45 29 Sep
SET HALEP! 6-4! Simona castiga setul, desi a suferit in mai multe momente, in special pe propriul serviciu!
11:41 29 Sep
Halep isi face si ea serviciul, apoi reuseste break-ul si are optiunea principala pentru castigarea setului! 5-4!
11:33 29 Sep
Keys castiga si ea pe propriul serviciu si conduce cu 4-3!
11:28 29 Sep
Halep isi face din a 3-a incercare serviciul! Este 3-3!
11:26 29 Sep
Keys incepe game-ul in forta, dar Simona revine si castiga pe serviciul adversarei! Halep e condusa cu 2-3!
11:21 29 Sep
Game disputat, pierdut de Simona pe propriul serviciu. Al treilea break consecutiv si s-au jucat numai 4 game-uri. Keys conduce cu 3-1!
11:13 29 Sep
Simona revine in meci si castiga pe serviciul lui Keys. 2-1 pentru jucatoarea din Statele Unite!
11:10 29 Sep
Simona pierde la 0 si pe propriul serviciu. Keys are un break in fata. E 2-0.
11:07 29 Sep
A inceput meciul lui Halep cu Madison Keys! Jucatoarea din America si-a facut la 0 primul serviciu. 1-0 pentru ea!
09:20 29 Sep
Halep - Madison Keys a fost reprogramat pentru ora 11, anunta organizatorii chinezi.
17:59 28 Sep
Kerber, OUT de la Wuhan!

Petra Kvitova, cap de serie nr. 14 si nr. 16 mondial, s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Wuhan, dotat cu premii totale de 2,28 milioane dolari, in urma victoriei obtinute miercuri in trei seturi, 6-7 (10), 7-5, 6-4, in fata principalei favorite, germanca Angelique Kerber, nr. 1 mondial, in 3 ore si 20 de minute de joc.

Kvitova a egalat-o astfel la victorii in meciurile directe pe Kerber, care pana acum conducea cu 5-4.

In sferturi, Kvitova va juca impotriva britanicei Johanna Konta, cap de serie nr. 11, care a dispus in doua seturi, 7-5, 7-6 (6), de spaniola Carla Suarez, cap de serie nr. 7.
17:04 28 Sep
Obiectiv atins: Halep, pentru a 3-a oara la Singapore

Simona Halep mai avea nevoie de o victorie pentru a-si asigura calificarea la Turneul Campioanelor de la Singapore. Aceasta victorie a venit azi-dimineata impotriva Yaroslavei Shvedova, scor 6-3, 6-3, astfel ca Simona va merge pentru a treia oara consecutiv la Singapore.

Pe de alta parte, Simona a fost avantajata si de faptul ca jucatoarea spaniola Carla Suarez Navarro, locul 8 in clasamentul WTA Race, a fost invinsa tot astazi de Johanna Konta, scor 5-7, 6-7, astfe; ca nu o mai poate ajunge pe Halep.

La Singapore vor mai merge Kerber si Serena Williams, sigure de locurile lor. Detinatoarea en-titre a trofeului Radwanska, Pliskova, Muguruza si Madison Keys sunt celelalte jucatoare favorite sa joace la Turneul Campioanelor.

In lupta mai sunt Cibulkova, Kuznetsova si Konta.
16:07 28 Sep
Halep - Madison Keys e joi, nu mai devreme de ora 9
08:29 28 Sep
In sferturi, Simona Halep va da peste Madison Keys sau Darya Kasatkina. Cele doua joaca acum la Wuhan. Partida Simonei Halep din sferturi este joi.
08:28 28 Sep
Simona Halep, dupa victorie:

"Sunt foarte fericita, am facut un meci bun. Sunt foarte multumita de cum am jucat in turneele mari, ma simt bine ca pot juca pana la sfarsitul sezonului. Fiecare meci inseamna multa munca si voi da totul. Incerc sa castig fiecare meci in parte si sa ajung cat mai departe in fiecare turneu"

"A fost dificil sa joc si impotriva adversarei, dar si a vantului. Am jucat foarte bine si ma bucur ca am castigat in doua seturi"
08:27 28 Sep
Halep, pentru prima oara in cariera in sferturi la Wuhan, dupa 6-3, 6-3 cu Svedova!
07:42 28 Sep
4-3 pentru SImona, care ramane cu un break in fata, insa meciul continua sa fie strans

07:03 28 Sep
Cele doua jucatoare sunt pe teren, la incalzire. Svedova este antrenata de fosta echipa a Simonei Halep, cu Victor Ionita antrenor principal
07:01 28 Sep
Meciul Simonei Halep va incepe in scurt timp. Initial a fost programat pentru ora 07:00
21:32 27 Sep
Kerber, la prima victorie din postura de nr. 1 mondial

Angelique Kerber, nr. 1 mondial si principala favorita, s-a calificat in optimile de finala ale turneului de la Wuhan in urma victoriei obtinute marti in trei seturi, 6-7 (4/7), 6-1, 6-4, in fata frantuzoaicei Kristina Madenovic.

Pentru un loc in sferturi, Kerber va juca impotriva jucatoarei cehe Petra Kvitova, cap de serie nr. 14, care a trecut cu 6-3, 6-1 de ucraineanca Elina Svitolina.

17:12 27 Sep
Organizatorii au anuntat ora de disputare a partidei dintre Simona Halep si Iaroslava Svedova din optimile turneului de la Wuhan. Partida e programata miercuri, de la ora 7 dimineata live text pe www.sport.ro.
13:11 27 Sep
Halep s-a retras din proba de dublu de la Wuhan din cauza uneo lovituri primite in ureghe in timpul meciului de azi!

Detalii aici!
10:11 27 Sep
Halep vs. Iaroslava Svedova in optimi la Wuhan. Svedova a trecut in turul al doilea de Roberta Vinci, cu 7-5, 6-2
18:11 26 Sep
Halep: "Imi pare rau pentru Irina"

Halep a comentat meciul cu Begu, castigat dupa accidentarea Irinei.

"Imi pare rau ca Irina s-a accidentat. Stiu cum este si nu e usor de suportat", a spus Halep, potrivit WTA.

"Cred ca am jucat bine inca de la inceputul meciului. Si ea a evoluat bine, insa eu am fost putin mai puternica in finalul primului set. M-am distantat la 4-1, e un avantaj mare. Cred ca am servit bine, insa am si returnat bine de aceasta data. Ma simt extraordinar pentru ca am jucat un tenis bun dupa doua saptamani de pauza si dupa o accidentare", a mai spus Halep.
17:07 26 Sep
Vinci sau Shvedova in optimi

Simona Halep va juca in optimi cu castigatoarea dintre Roberta Vinci, cap de serie numarul 13, si Yaroslava Shvedova. Meciul dintre cele doua are loc marti dimineata, de la 07:00.
13:19 26 Sep
Irina Begu a abandonat in setul al doilea, la 6-3, 2-0 pentru Simona Halep, din cauza problemelor medicale.
09:11 26 Sep
Meciul Simonei Halep cu Irina Begu va incepe de la 10:15.
14:04 25 Sep
Halep - Begu, in turul 2

Irina Begu va fi adversara Simonei Halep in turul 2 de la Wuhan. Begu, locul 23 WTA, a trecut in aceasta dimineata de Lizaveta Kulichkova (125 WTA) dupa un meci greu.

Begu s-a impus cu 4-6, 7-6, 6-2, salvand pe parcurs si o minge de meci!
13:36 25 Sep
Campioana olimpica, eliminata in primul tur

Campioana olimpica de la Rio, Monica Puig, a fost eliminata in primul tur la Wuhan.

Puig, locul 33 WTA, a fost invinsa de italianca Roberta Vinci, locul 15, cu 3-6, 3-6.

Vinci, favorita numarul 13 la Wuhan, va juca in turul urmator impotriva Yaroslavei Shvedova, care a trecut in prima faza de Shuai Zhang.
13:33 25 Sep
Halep, alaturi de Ostapenko la dublu

Simona Halep va participa si in proba de dublu la Wuhan. Aceasta va intra in competitie alaturi de Jelena Ostapenko, din Letonia, sportiva in varsta de doar 19 ani.

Ostapenko e pe locul 124 la dublu, in timp ce Halep e pe 125.

Acestea se vor duela cu Bethanie Mattek-Sands si Lucie Safarova, castigatoare la US Open.

Ultima data cand a evoluat la dublu, la Montreal, Halep a jucat finala alaturi de Monica Niculescu, pierduta insa de perechea romana impotriva rusoaicelor Makarova si Vesnina.
11:21 24 Sep

Halep va intra direct in turul al doilea al competitiei, unde ar putea-o intalni pe Irina Begu, daca aceasta va trece de adversara sa din primul tur, o jucatoare venita din calificari. In optimi, Halep ar putea avea un duel cu campioana olimpica, Monica Puig.

Monica Niculescu urma sa participe initial la calificari, dar a renuntat, avand in vedere ca sambata va disputa semifinala la Seul.

Halep nu a avut prestatii reusite la cele doua editii ale turneului de la Wuhan, pierzand in al doilea tur in 2014 (cand a fost a doua favorita), invinsa de Garbine Muguruza, si in optimi (turul al treilea, la Johanna Konta) in 2015, cand a fost principala favorita.