Spectacol pe macadam! Cele mai tari IMAGINI de la Dementor Rally Show! FOTO:

Masini
Data publicarii: Miercuri 10 Noiembrie 2010, 07:15
Data actualizarii: Miercuri 10 Noiembrie 2010, 00:42

Sute de cai putere au rasunat weekendul trecut la Sibiu, pe circuitul de rally cross, unde a avut loc Dementor Rally Show. Cei mai tari piloti din Campionatul National de raliu au facut minuni la volanul masinilor de zeci de mii de euro.

• Bogdan Marisca_Cristian Rus, grupa N_2

Danny Ungur de la Napoca Rally Academy a castigat al doilea an consecutiv Dementor Rally Show, la grupa A. Colegul sau Vlad Cosma a terminat pe locul 2.

Cristian Rus, castigatorul Rompetrol Racing Challenge, a avut sansa sa fie copilot pentru Bogdan Marisca, Danny Ungur si Vlad Cosma, atat in grupa N, cat si in grupa A. A fost prima cursa oficiala pentru viitorul pilot din Campionatul National de Raliuri 2011.

„Rally show-ul din Sibiu este o ocazie excelenta pentru a-l introduce oficial pe tanarul nostru castigator in lumea motorportului romanesc. Cristian Rus va fi anul viitor exponentul Rompetrol Racing Challenge, el castigand marele premiu al competitiei, respectiv un pachet de sustinere in valoare de 50.000 Euro oferit de Grupul Rompetrol care include masina oficiala de raliu, echipamentul, coordonarea, la care se adauga cursuri de pilotaj si instruire oferite de Napoca Rally Academy,” spune Petrian Radulescu, director marketing Rompetrol Downstream.

El va concura in Campionatul National de Raliuri 2011 pe un Citroen C2, o masina evaluata la ~50.000 euro.

Bogdan Marisca a castigat premiul fairplay!
Masina lui Bogdan Marisca s-a defectat in timpul cursei, iar pilotul a pierdut locul fruntas. Echipa tehnica de la Napoca Rally Academy a reparat masina, insa Marisca nu mai putea urca pe podium. Liderul cursei, Vali Porcisteanu de la Vallino Rally Team, s-a rasturnat in cursa finala si a fost la un pas de a abandona. Bogdan Marisca i-a sarit in ajutor si i-a cedat masina, fiindu-i chiar copilot. Porcisteanu a castigat locul 2 la grupa N, iar Marisca a primit din partea organizatorilor premiul fair-play pentru gestul sau deosebit.

La evenimentul de la Sibiu a participat si Marco Tempestini, castigator pentru al doilea an consecutiv la FIA European Rally Cup (East).