Dezbatere www.sport.ro: Exista destin? Justitie poetica la Manchester si visul interzis al lui Fabregas!

Cesc Fabregas Wayne Rooney Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 01 Aprilie 2010, 12:56
Data actualizarii: Joi 01 Aprilie 2010, 15:17

Doua seri de Champions League si doua povesti despre suferinta din spatele fotbalului. Exista oare destin? Zeii fotbalului au lovit pe Manchester si Arsenal. Rooney si Fabregas s-au rupt inainte de Cupa Mondiala.

Fabregas poate rata tot sezonul: "NU sunt bine. Ma tem de o fractura"

Anglia rasufla usurata, Manchester United NU: Rooney sta o luna pe bara!

Rooney sta 5 meciuri!
Manchester a luat bataie in ultimul minut de la Bayern (scor 2-1) si a pierdut cel mai bun jucator: Wayne Rooney. Nemtii au razbunat finala pierduta in 1999, cand Manchester a castigat cu 2-1 dupa un final de meci ce a intrat in istoria fotbalului.  Sheringham si Solskjaer au inscris in minutele de prelungiri iar englezii triumfau din nou.

Ferguson va trebui sa gaseasca o solutie in atac pentru a putea zambi din nou. Wayne Rooney nu va putea fi folosit in urmatoarele 5 meciuri. Fabio Capello nu are motive de ingrijoarare. Atacantul nr 1 al Angliei va putea juca la Cupa Mondiala din Africa de Sud. Momentul accidentarii lui Rooney i-a ingrozit pe toti englezii, nu numai pe fanii lui United.

Rooney era omul de in care o natiune intreaga isi punea speranta la Cupa Mondiala. Din nefericire, atacantul are o entorsa la glezna, si va trebui sa stea pe bara o luna. Asta inseamna ca va rata meciul extrem de importante la Manchester United, inclusiv returul sfertului de Liga Campionilor cu Bayern Munchen.  Daca nu vor exista complicatii si recuperarea va decurge normal, Rooney va prinde finalul de sezon, cand Manchester United se va chinui sa castige campionatul.

Fabregas poate rata tot sezonul!

Fabregas a patit-o si el in meciul impotriva echipei pe care o iubeste. Arsenal a terminat 2-2 in sferturi, dupa ce Barcelona a domitat tot meciul. Golul din penalty care i-a salvat pe tunari a fost momentul in care Fabregas s-a accidentat. "Nu sunt bine. Sper sa mai pot juca pentru Arsenal in acest sezon, dar ma tem de ce e mai rau, ceea ce ar fi o fractura", a declarat Fabregas.

In cazul in care suspiciunile lui Fabregas vor fi confirmate, aceasta fractura survine cu aproximativ doua luni inainte de Cupa Mondiala din Africa de Sud, competitie la care Spania se numara printre favorite.