VIDEO Scholes loveste din nou in prelungiri! Manchester City 0-1 Manchester United!

Data publicarii: Sambata 17 Aprilie 2010, 16:45
Data actualizarii: Sambata 17 Aprilie 2010, 22:18
Vezi aici meciurile din Anglia si clasament!

FINAL! Manchester United invinge prin golul marcat de Paul Scholes in minutul 93 si continua sa spere la titlu in Premier League. Dupa gol, Scholes a fost sarutat cu foc de colegul sau Gary Neville! United are din nou sansa la titlu.

min 93: SCHOLES MARCHEAZA IN ULTIMUL MINUT! Drama pentru City, care pierde ca si in tur in ultimul minut. Veteranul lui United marcheaza cu capul la radacina barei, fara sansa pentru Given.

min 88: Giggs are inca o data sansa de a marca. Cativa centimetri l-au despartit de a marca in al 28-lea derby al Manchesterului in care joaca.

min 86: Panica in careul lui United! City aproape de inscrierea golului decisiv dupa un carambol rezultat in urma paradei lui Van der Sar, dar nici Onuoha, nici Tevez nu reusesc sa infranga rezistenta lui Vidic.

min 82: Megaocazie Berbatov! Nani ii pune mingea "cu mana" pe cap bulgarului, dar lovitura acestuia trece pe langa poarta.

min 80: Obertan in locul lui Valencia.

min 78: De Jong ii face loc lui Ireland.

min 75: Rooney este inlocuit de Berbatov

min 74: La cealalta poarta Giggs e blocat in ultimul moment de Given.

min 74: Sansa si pentru Barry, dupa o deviere a lui Adebayor. Nu poate sa controleze mingea si plonjeaza in cautarea unui penalty. Arbitrul face semn ca jocul poate sa continue.

min 71: Giggs centreaza la centrul scurt, Nani incearca sa devieze in poarta, dar trimite pe langa, presat de Vieira.

min 65: Prima schimbare si la City, Johnson iese, inlocuit de Vieira.

min 59: Prima schimbare: intra Nani in locul lui Gibson.

min 58: Contraatac City: Tevez ii paseaza lui Bellamy, care suteaza defectuos.

min 55: Inceput de repriza a doua chiar mai slab decat prima. Nimic notabil in primele 10 minute.

min 45: Giggs e gasit ideal, singur cu portarul la 7m, dar sutul sau se duce direct in bratele lui Given! United a preluat total controlul jocului in ultimele minute ale primei reprize.

min 41: Ratare Rooney! Valencia il gaseste pe Rooney, care suteaza pe langa. Cea mai mare ocazie de gol de pana acum.

min 39: Johnson ii paseaza lui Tevez intr-o situatie ideala, dar Vidic reuseste in ultimul moment sa trimita in corner.

min 38: Neville incearca sa preia o minge, dar aceasta sare ciudat si il loveste in nas :).

min 30:  Dupa prima jumatate de ora, meciul ramane foarte tacticizat, niciuna dintre echipe nu are curajul sa riste.

min 26: Lovitura libera executata de Giggs, din fericire pentru City nimeni nu reuseste sa devieze si Given prinde.

min 20: Mingea sare din Vidic in calea lui Adebayor, dar Van der Sar e mai rapid si ajunge primul.

min 15: Raid al lui Rooney care panicheaza intreaga aparare de la City, dar in cele din urma fundasii reusesc sa trimita mingea in corner.

min 13: Scholes isi incearca norocul, dar suteaza pe langa.

min 9: Lovitura libera de la 25 de metri foarte bine executata de Tevez, care trimite la vinclu, dar Van der Sar retine spectaculos.

min 4: Fletcher suteaza de la 25 de metri din semivoleu, putin pe langa poarta. Prima mare ocazie de gol a meciului.

min 3: Prima atingere a mingii de catre Gary Neville, intampinata de un cor de fluieraturi.

min 2: O degajare gresita a lui Vidic il pune in dificultate pe Evra, dar francezul se descurca.

Echipe de start:

Manchester United: Van der Sar, Neville, Vidic, Jonathan Evans, Evra, Fletcher, Scholes, Gibson, Valencia, Rooney, Giggs

Manchester City: .Given, Onuoha, Kompany, Toure, Bridge, Adam Johnson, De Jong, Barry, Bellamy, Tevez, Adebayor

Arbitrul de la meciul Manchester City - Manchester United, programat astazi, in campionatul Angliei, a fost schimbat dupa ce Steve Bennett, centralul care fusese delegat la aceasta partida, nu a putut parasi Romania din cauza norului de cenusa vulcanica ce perturba traficul aerian.

In locul lui Bennett, la partida dintre Manchester City si Manchester United a fost delegat Martin Atkinson.

Delegarea lui Atkinson a provocat nemultumirea gruparii gazda, care a amintit ca acest arbitru a condus la centru si meciul din tur dintre cele doua grupari.

In partida respectiva, Michael Owen a inscris un gol controversat in minutele de prelungire, care a adus victoria echipei Manchester United, cu scorul de 4-3.