Rapid traieste si este la un singur punct de salvare, Ceahlaul e matematic retrogradata: Ceahlaul 0-1 Rapid! Sumudica, a treia victorie consecutiva la Astra

22:46 11 May

Sapunaru: "Mai avem trei meciuri, trei finale. Cred ca avem nevoie de minim 7 puncte ca sa ne salvam. Ceahlaul mi s-a parut o echipa buna, a jucat fotbal, si-a dorit mult. Sunt fericit ca am castigat si ca plecam acasa cu trei puncte. Campionatul se joaca pana in ultima etapa."

"Lupta s-a incins tot mai tare. Urmeaza un meci foarte greu cu Craiova, e o echipa care va veni sa castige la noi. Presiunea pentru salvarea de la retrogradare este mult mai mare decat cea pentru castigarea unui titlu. Nu dormim noptile, numai noi stim prin ce trecem pe acest final de sezon." (DigiSport)

22:43 11 May

Cristiano Bergodi: "Este o victorie foarte, foarte importanta. Suntem multumiti, felicit baietii. N-a fost usor, de cand am venit aici am jucat cu presiune mare, cu sabia deasupra capului. Mi-a fost frica sa-l bag pe Daniel Niculae in minutul 13, cand s-a accidentat Benson, pentru ca Daniel a avut probleme cu accidentarea, nu stiam daca poate sa joace o ora sau mai mult. De aceea l-am bagat mai intai pe Cerlinca si apoi l-am schimbat la pauza. Cand am venit, echipa era la 6 puncte de salvare, acum ne-am apropiat la un singur punct."

22:25 11 May

Rezultat final: Ceahlaul 0-1 Rapid

Rapid traieste si este la un singur punct de salvare.
Neinvinsa in mandatul lui Bergodi, Rapid poate trece pe 12 etapa viitoare daca o bate pe Craiova, iar Gaz Metan nu o invinge pe Dinamo in Stefan cel Mare.

Dupa victoria de la Piatra Neamt, Rapid a trecut peste FC Brasov in clasament, pana pe locul 13.

Ceahlaul este matematic retrogradata in Liga a II-a.

ETAPA VIITOARE

22:19 11 May

Min 82 - Ratarea sezonului in Liga I vine de la Meulens - mijlocasul rapidist este singur cu poarta goala, dar reia peste transversala. Inainte ca mingea sa ajunga la Meulens a fost un sut al lui Edu Oriol respins de portarul Calancea.

22:15 11 May

Min 80 - Introdus la pauza in locul lui Cerlinca, Daniel Niculae e obosit dupa efortul fizic remarcabil depus in aceasta repriza. Niculae primeste in partea dreapta, are in fata un adversar, dar tentativa de dribling se transforma intr-un moment jenant - atacantul Rapidului scapa mingea in afara terenului.

21:52 11 May

Min 57 - Replica Ceahlaul vine imediat - Rodriguez reia din alunecare, din 6 metri, mingea trece agonizant pe langa poarta lui Buchta.

21:49 11 May

Min 55 - GOOOOL Rapid / Edu Oriol suteaza senzational in vinclu de la 20 de metri si Rapid e in acest moment la un singur punct de salvare.

21:47 11 May

Min 52 - Daniel Niculae reia cu capul si mingea il loveste in mana pe Buden. Rapidistii sunt cu mainile pe sus, cer penalty, dar centralul Gaman lasa jocul sa continue.

Arbitrul poate fi acoperit de regulament, distanta dintre Niculae si Buden era mica.

21:43 11 May

Min 46 - Cerlinca nu a stat pe teren decat 30 de minute. Bergodi l-a trimis pe Daniel Niculae in locul lui.

21:19 11 May

PAUZA | CEAHLAUL 0-0 RAPID | O prima repriza cu o posesie mai buna pentru Rapid, dar atat. Forta ofensiva a giulestenilor lipseste cu desavarsire, iar pentru Bergodi problemele deja existente au fost accentuate de accidentarea lui Benson in minutul 13. Cerlinca a fost folosit initial pe postul de varf impins, apoi trimis in postul lui, cel de mijlocas dreapta. In a doua jumatate a reprizei, Meulens a fost incercat pe postul de atacant, insa fara prea mare succes.

21:18 11 May

Min 43 - Meulens suteaza periculos din unghi, mingea este deviata in corner de Wellyson.

21:09 11 May

Ceahlaul n-a mai invins-o pe Rapid pe teren propriu din mai 2012.

21:08 11 May

Min 30 - Rapid controleaza partida, paseaza mult, insa doar pana la 20 de metri. Ceahlaul are nevoie de o victorie pentru a spera in continuare la salvare, altfel va fi matematic retrogradata in Liga a II-a.

20:50 11 May

Min 15 - Rapid se apropie din nou amenintator de careul Ceahlaului - Meulens e in partea dreapta si intoarce in centru pentru Sapunaru, sutul acestuia este blocat.

20:49 11 May

Min 13 - Bergodi este fortat sa faca o schimbare, dupa accidentarea lui Benson. Intra pe teren mijlocasul Cerlinca.

20:48 11 May

Sapunaru intervine excelent si respinge mingea din 5 metri, la cea mai mare ocazie de gol a nemtenilor.

Benson a irosit doua sanse bune in primele 10 minute.

20:33 11 May

20:30 Ceahlaul - Rapid

Ceahlaul: Calancea - Markovic, Buden, Wellyson, Kneif - Tabacariu, Achim - Gheorghiu, Sialmas, Stefanescu - Rodriguez
Rezerve: Jovic, Gorea, Nagy, Mateciuc, Margina, Caruta, Draghiceanu

Rapid: Buchta - Sapunaru, Cmovs, Sapina, Juan Oriol - Gecov, Garai - Meulens, Kikas, Edu Oriol - Benson
Rezerve: Draghia, Nicolae Vasile, Dan, Cerlinca, Rui Miguel, Daniel Niculae, Ricardo Alves

Meciul este arbitrat la centru de George Gaman.

20:04 11 May

Marius Sumudica, antrenorul Astrei: "Am controlat jocul, imi pare rau de golul primit, dar a fost un gol extraordinar si n-am avut ce-i face. Sunt multumit, sunt fericit pentru jucatori."

"Am facut 9 puncte din noua si asta este cel mai important. Am venit intr-un moment delicat, dar am dat peste jucatori extraordinari. Avem nevoie de liniste si in primul rand de liniste financiara."

"Jos palaria pentru acesti jucatori, parca e alta echipa fata de acum cateva etape."

"99% suntem calificati in Europa. Pe mine nu ma intereseaza doar calificarea, eu ma gandesc la locul 3."

"Astra este prima mea optiune din vara, dar asta doar daca se vor rezolva unele probleme. Ma tenteaza cupele europene, chiar daca trebuie sa recunoastem ca e greu sa ajungem in grupe."

19:55 11 May

Rezultat final: Astra 4-1 Otelul

Marius Sumudica a inregistrat a treia victorie consecutiva in tot atatea meciuri pe banca Astrei, echipa care se apropie la doua puncte de podium. Otelul este matematic retrogradata in Liga a II-a.

Etapa viitoare, Astra joaca in deplasare cu U Cluj, urmand ca apoi sa intalneasca liderul ASA Targu Mures.

19:23 11 May

Min 59 - GOL Astra! De Amorim inscrie cu un sut spectaculos din unghi, la coltul lung. De Amorim si Budescu, doi dintre jucatorii pe care Becali a anuntat ca il vrea la Steaua din vara, au facut un meci excelent.

19:16 11 May
19:05 11 May
18:49 11 May

Min 44 - GOL Astra | Fundasul Solomou greseste inexplicabil si mingea ajunge la Seto, care inscrie lejer, din 10 metri, pentru 3-1.

18:33 11 May

Min 29 - Astra conduce cu 2-1! Budescu paseaza excelent pe culoar, Alibec reia perfect, fara preluare, din marginea careului si il invinge pe Abraham.

18:21 11 May

Min 19 - Doua goluri intr-un minut la Giurgiu! Budescu a deschis scorul cu un sut din 6 metri dupa pasa lui Tembo, apoi Iulian Popa a egalat cu o torpila in vinclu de la 20 de metri

18:12 11 May

17:54 11 May

18:00 Astra - Otelul

Astra: Lung - Enache, Oros, Ben Youssef, Morais - Seto, Laban - Tembo, Budescu, De Amorim - Alibec (Marius Sumudica)

Otelul: Abraham - Solomou, Sissoko, Leca, Popescu - Tavarez, Cucu, Popa - Gradinaru, Cernat, Iorga (Florin Marin)

Meciul este arbitrat de Denis Haidiner, un central de doar 23 de ani, ajutat la cele doua linii de Sebastian Gheorghe si Adrian Marginean.

Haidiner a debutat in Liga I in returul sezonului trecut, la un meci FC Brasov - Corona.

17:38 11 May

Astazi sunt programate ultimele doua partide ale etapei 31: Astra - Otelul (18:00) si Ceahlaul - Rapid (20:30).

Rapid poate face un pas mare in lupta pentru evitarea retrogradarii, insa are in fata o echipa disperata, care isi joaca practic ultima carte. O infrangere ar trimite-o matematic pe Ceahlaul in Liga a II-a.

23:10 10 May

Marius Baciu, antrenorul Chiajnei: "Este un rezultat care pana la urma ma multumeste, pentru ca astazi am intalnit echipa campioana. Mi-as dori din tot sufletul sa ia Steaua campionatul."

23:03 10 May

Liderul Ligii I ramane neschimbat, dupa ce Steaua nu a reusit decat un 2-2 acasa cu Concordia Chiajna. DETALII AICI

Steaua mai are de jucat cu Brasov, Botosani si CSMS Iasi, in timp ce ASA Targu Mures urmeaza sa intalneasca Petrolul, Astra si Otelul.

20:46 10 May

Ion Balaur, antrenorul Gazului: "Am jucat numai pentru noi, nu pentru Steaua. Speram pana in ultima clipa sa ne salvam si punctele astea ne prind foarte bine. Problemele nu s-au terminat, dar am obtinut trei puncte importante.

Liviu Bajenaru, marcatorul golului: "De cand jucam la Bistrita n-am mai marcat, ma bucur pentru acest debut. A fost un meci echilibrat, foarte frumos. Ne bucuram pentru cele trei puncte, mai avem nevoie de inca sase ca sa ne salvam." (DolceSport)

20:43 10 May

Narcis Raducan, presedintele clubului ASA: "Titlul nu e pierdut, dar am pierdut un meci important. Daca eram mai eficienti in prima repriza inchideam jocul. Am ajuns din nou la mana rezultatelor, nici Stelei nu ii va fi usor, lupta continua."

Aceasta a fost prima infrangere suferita de Targu Mures in retur.

20:28 10 May

Steaua are nevoie de o victorie cu Chiajna pentru a urca pe prima pozitie in clasament. Gaz Metan a iesit din zona locurilor retrogradabile dupa ce a invins liderul la zi in Liga I.

20:19 10 May

Min 90+1: GOOOOOOOOL Gaz Metan! Bajenaru, fostul jucator al Stelei in 2011, inscrie cu un sut din marginea careului. Steaua devine lider daca o invinge in aceasta seara pe Chiajna

20:07 10 May

Min 78 - Inca o sansa mare de gol pentru Gaz Metan - Roman suteaza puternic din unghi, Stancioiu respinge de langa bara

20:03 10 May

Echipa de start a Stelei - Arlauskis a fost lasat in afara lotului din cauza unei accidentari la genunchi. Steaua - Chiajna incepe la 21:00.

Ros-albastrii o vor intalni, in aceasta seara, pe Concordia Chiajna (21:00 - National Arena), intr-o partida contand...

Posted by FC Steaua Bucuresti on 10 Mai 2015
19:57 10 May

Min 69 - Cea mai importanta ocazie de gol a Gazului - Llullaku centreaza de pe partea stanga, dar mingea este trimisa prea puternic pentru a fi reluata de Roman, care astepta liber in fata portii.

19:48 10 May
19:27 10 May

0-0 la pauza intre Gaz Metan si Targu Mures, scor cu care mediesenii se pot considera foarte multumiti. ASA a avut doua ocazii uriase de gol in prima repriza, prin Hora si Ianis Zicu.

La acest scor, ASA isi pastreaza pozitia de lider si dupa aceasta etapa, indiferent de rezultatul partidei Steaua - Chiajna.

19:12 10 May

Partida dintre Steaua si Chiajna se va juca intr-un peisaj sinistru - campioana va avea de partea ei doar cateva sute de suporteri pe National Arena, chiar daca meciul din aceasta seara este capital in lupta pentru titlu. (ora 21:00)

19:02 10 May

Min 30 - Faza nebuna la poarta lui Plesca - Hora suteaza din 10 metri, mingea este respinsa cu greu de portarul Gazului, apoi Zicu reia, fara preluare, in bara.

18:52 10 May

Min 21 - Prima mare ocazie de gol le apartine muresenilor - Hora ramane singur cu Plesca, dar suteaza putin pe langa poarta

18:36 10 May

Gaz Metan are toate motivele sa traga tare pentru trei puncte in aceasta seara - e pe loc retrogradabil. Steaua poate trece pe primul loc dupa aceasta etapa doar daca Targu Mures pierde partida de la Medias.

18:30 10 May

Suporterii din Targu Mures au mers in numar mare in deplasarea de la Medias. "Campionii, campionii" se striga acum pe stadionul Gazului.

18:09 10 May

18:30 Gaz Metan - Targu Mures

Gaz Metan: Plesca - Cretu, Zaharia, Muth, Buzean - Tahar, Elton - Munteanu, Figliomeni, Llullaku - Roman

ASA Targu Mures:
Stancioiu - Feussi, Gonzalez, Bejan, Ilie - Muresan, Gorobsov - Bumba, Zicu, Hora - Axente

3 jucatori importanti lipsesc de la ASA - N'Doye, accidentat, Marius Constantin si Sepsi, suspendati.

15:40 10 May
Rezultat final: CFR Cluj 4-0 Botosani

Fazele meciului

Min 90+1: Chanturia inscrie cu un sut plasat din afara careului.

Min 69 - GOL CFR | Guima inscrie dupa mai multe greseli in defensiva moldovenilor

Min 14 - GOOL CFR | Acelasi Tade face 2-0 dupa un penalty! Francezul a ratat in prima faza, dar a reusit sa revina si sa inscrie din respingerea lui Lazar

Min 11 - GOOL CFR | Gazdele deschid scorul prin golgheterul Gregory Tade, care il executa pe Lazar cu un sut din 6 metri, dupa o centrare excelenta venita de pe partea dreapta

Echipele de start

CFR Cluj: Minca - Lopes, Larie, Tinc, Camora - Jakolis, Deac, Petrucci, Paun - Negrut, Tade
Rezerve: Remo, Ene, Veres, Jazvic, Chanturia, Pinto, Carter

Botosani: Lazar - Patache, Tincu, Fugh-Porret, Acsinte - Vasvari, Danci, Croitoru - Ivanovici, Ngakam, Martinus

21:53 09 May

Petrolul castiga puncte importante in lupta pentru podium. Asa arata clasamentul:

21:51 09 May

Mihai Teja a stat in loja la aceasta partida si a comunicat cu Valentin Sinescu prin telefon. Teja nu mai are voie sa ocupe oficial o functie de antrenor in acest sezon.

21:40 09 May

FINAL! Petrolul castiga cu 1-0 in fata lui U Cluj dupa reusita lui Ipsa.

20:57 09 May

MIN 53: GOL PETROLUL! Ipsa deschide scorul dupa o gafa uriasa a lui Veselovsky!

20:34 09 May

PAUZA la Ploiesti. 0-0 dupa o prima repriza destul de slaba. Clujenii au avut ocaziile clare de a marca!

19:53 09 May

MIN 5: Doua ocazii mari de gol pana acum pentru U Cluj. Jovanovic a ratat-o pe cea mai mare, din fata portarului!

19:45 09 May

INCEPE meciul la Ploiesti. Sunt cateva mii de suporteri pe stadion, atmosfera este incinsa pe OZN Arena.

19:23 09 May

19:45 Patrolul - U Cluj. Echipele de start:

Petrolul: Pecanha, Alcenat, Ipsa, Satli, Peteleu, Filip, Marinescu, Nepomuceno, Tchite, Astafei, Tamuz

U Cluj: Veselovsky, Jovanovic, Skvorc, Munteanu, Bambara, Cristocea, Neag, Viveiros, Morar, Mengolo, Ceppelini

Teja si Sinescu debuteaza pe banca ploiestenilor dupa plecarea luI Rednic!

19:00 09 May

FINAL: Craiova 0-1 Poli Iasi. Craiova ajunge la 6 meciuri la rand fara victorie, dupa ce au avut 19 meciuri la rand fara infrangere. Iasiul se salveaza matematic de la retrogradare.

18:41 09 May

Min 78: 1-0 IASI! Cretu recupereaza o minge la 30 de metri de poarta dupa o gafa a oltenilor si il executa pe Balgradean.

16:58 09 May

ACUM LIVE: CSU Craiova 0-0 Poli Iasi

23:47 08 May

Mircea Rednic: "N-am facut nimic pentru victoria asta, eu nu sunt Sumudica sau Multescu sa fac minuni in doua zile" DETALII AICI

22:59 08 May

Gica Hagi: "Sunt multumit pana la urma de meciul pe care l-am facut impotriva unui adversar puternic, o echipa de mare traditie. Sunt perioade si perioade in viata unei echipe. Nu cred ca a contat penalty-ul ratat de noi. Stiam ca Dinamo, de la mijloc in sus, este o echipa foarte periculoasa."

22:55 08 May

Meciurile de sambata:
17:00 Craiova - Iasi
19:45 Petrolul - U Cluj

Rezultat final: Viitorul 0-2 Dinamo

Rednic revine cu victorie si ii aduce lui Dinamo primul succes in fata echipei lui Hagi. Viitorul a avut sansa de a deschide scorul in minutul 49, dar golgheterul Mitrea a irosit o lovitura de la 11 metri.

Capitanul Alexe ('64) si apoi Bunoza ('70) au inscris cele doua goluri ale partidei. Ianis Hagi a ratat o sansa mare de gol cu un minut inainte de final.

In urma acestui rezultat, Dinamo a urcat peste Viitorul in clasament, pana pe locul 7.

22:47 08 May

Min 89 - Ianis Hagi are o sansa uriasa de gol, la capatul unei actiuni pornite tot de la el. Hagi Jr. a reluat cu capul din 6 metri, mingea a fost respinsa cu piciorul de Marc.

22:30 08 May

Min 73 - Ianis Hagi intra pe teren in locul lui Gavra

22:27 08 May

Min 70 - GOOOOOL Dinamo / Bunoza suteaza puternic de la 40 de metri, din lovitura libera, mingea prinde pamantul chiar in fata portii si il pacaleste pe Albut

22:21 08 May

Min 64 - GOOOOOOL Dinamo / Faza superba a dinamovistilor plecata de la Elhamed, pasa excelenta, din prima, a lui Marius Niculae, apoi reluare perfecta a lui Alexe, in vinclu, fara nicio speranta pentru Albut.

22:07 08 May

Min 49 - Mitrea a ratat un penalty! Golgheterul Ligii I avea procentaj 100% la lovituri de la 11 metri, 10 din 10.

Istvan Kovacs a dat lovitura de la 11 metri pentru Viitorul dupa un fault comis de Marc asupra lui Romario Benzar.

21:58 08 May

0-0 scorul la pauza intre Viitorul si Dinamo. Inceput de meci alert, cu cateva ocazii importante la poarta lui Albut, apoi ritmul jocului a scazut dupa minutul 30. Viitorul are nevoie de victorie pentru a ramane cu sanse in cursa pentru Europa League.

21:32 08 May

Omul care vede dincolo de aparente :)

AER: Trimisul lui Chelsea a venit sa il vada pe Rednic, vor sa-l ia antrenor in locul lui Mourinho
21:20 08 May

Min 20 - Cea mai mare ocazie de pana acum ii apartine lui Elhamed, al caruit sut din unghi este respins in corner de Albut.

21:13 08 May

Un scouter de la Chelsea urmareste din tribune partida de la Chiajna, anunta DolceSport, care precizeaza ca acesta a venit in Romania sa-i vada pe Manea si Rotariu.

21:11 08 May

Min 12 - Rednic este fortat sa faca prima schimbare, dupa ce Nedelcearu s-a accidentat la coapsa. Cristescu ii ia locul pe teren.

20:58 08 May

Marius Alexe este capitanul lui Dinamo in aceasta seara.

20:38 08 May

21:00 Viitorul - Dinamo

Viitorul: Albut - Manea, Hodorogea, Tiru, Mitrea - Benzar, Daminuta, Pana - Nicolita, Gavra, Mitrita
Rezerve: Buzbuchi, Tanase, Nedelcu, Marin, Ianis Hagi, Nikolov, Henrique

Dinamo: Marc - Fai, Marc, Bunoza, Filip - Elhamed, Nedelcearu - Rotariu, Alexe, Grozav - Bilinski
Rezerve: Naumovski, Cristescu, Serginho, Serban, Lazar, Grigore, M. Niculae

Arbitri: Istvan Kovacs / Miclos Nagy, Adrian Popescu

19:10 08 May

Pandurii 2-0 FC Brasov

Min 78 - GOOL Pandurii! MIhai Roman face 2-0 dupa ce il executa pe Iacob cu un sut din 10 metri. Atacantul gazdelor a primit o pasa excelenta in centrul careului

Min 30 - GOOL Pandurii! Paul Anton deschide scorul la Targu Jiu, iar gazdele au in acest moment 38 de puncte, indepartandu-se de zona rosie. Brasovul tremura insa pentru locul 12

300x250
Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”