FOTO si VIDEO: Nebunie pe strazile din Cairo: Egipt este campioana Africii a treia oara consecutiv!

Data publicarii: Luni 01 Februarie 2010, 07:55
Data actualizarii: Luni 01 Februarie 2010, 08:41

Mii de egipteni au iesit pe strazile din Cairo si au dansat de bucurie, duminica seara, dupa victoria inregistrata de reprezentativa Egiptului in finala Cupei Africii pe Natiuni, cu Ghana, scor 1-0

Golul decisiv al meciului a fost marcat, in minutul 85, de Gedo, devenit noul erou al Egiptului. Niciodata titular si totusi cel mai bun marcator, Gedo este una din revelatiile CAN-2010, desi a ajuns la echipa nationala abia la sfarsitul anului 2009.

La finalul partidei, egipteni din toate zonele orasului Cairo au iesit pe strazi cu tobe si petarde si au dansat de bucurie, scandand: "Egipt, Egipt"

In Dokki, un cartier din centrul capitalei Egiptului, zeci de tineri au blocat circulatia, cantand pentru a-si impartasi bucuria cu soferii din trafic. Televiziunile din Egipt au difuzat cantece patriotice.

La cateva minute dupa terminarea meciului, presedintele egiptean Hosni Moubarak a adresat un mesaj de felicitari reprezentativei tarii sale.

Victoria Egiptului a fost sarbatorita si in Gaza, de catre mii de palestinieni care au iesit pe strazi, cu drapele egiptene si palestiniene.

Echipa nationala a Egiptului a castigat Cupa Africii pe Natiuni, dupa ce a invins, duminica, la Luanda, cu scorul de 1-0 (0-0), reprezentativa Ghanei, in finala competitiei. Dupa terminarea partidei, atacantul egiptean Mohamed Zidan a fost impiedicat de fortele de ordine sa se apropie de suporteri pentru a-i saluta.

Nationala Egiptului a intrat in istorie cu titlul obtinut duminica, al saptelea din istorie, devenind prima echipa africana care a castigat trofeul continental de trei ori consecutiv.