VIDEO / Omul care a bagat spaima in stelisti! Hamsik, cel mai valoros tanar jucator de pe Ghencea! Vezi la cat e cotat

Data publicarii: Vineri 01 Octombrie 2010, 11:43
Data actualizarii: Vineri 01 Octombrie 2010, 11:44

Marek Hamisk a inscris pe Ghencea cu un sut fabulos de la 30 de metri la 15 minute dupa ce a intrat pe teren!

Meciul Steaua - Napoli a fost decis de arbitrul polonez Marcin Borski, dar si de schimbarile efectuate de antrenorul italian Walter Mazzarri.

Slovacul Marek Hamsik a intrat in minutul 58 pe teren, iar jocul italienilor s-a schimbat radical! Mijlocasul in varsta de 23 de ani este marea speranta a celor de la Napoli, sefii din italienilor fiind siguri ca pot obtine 50 de milioane de euro pe el.

Cariera lui Hamisk a inceput fulminant! In 2002, cand avea 16 ani, a debutat in echipa mare a lui Slovan Bratislava si a marcat!

La 17 ani a ajuns la Brescia pentru 5000 de euro si a debutat impotriva celor de la Chievo Verona in 2005, cand avea aproape 18 ani.

Brescia a retrogradat in acel sezon, dar acest lucru i-a prins bine lui Hamisk. Atacantul a devenit om de baza in Serie B, cand a prins 24 de meciuri.

Sezonul 2006-2007 a insemnat explozia lui Marek Hamsik. A inscris 10 goluri in 40 de meciuri iar Napoli l-a transferat de urgenta pentru 5,5 milioane de euro.

Hamsik a marcat inca de la debutul sau pentru Napoli, in meciul cu Cupa cu Cesena castigat cu 4-0.

Presedintele lui Napoli, De Laurentiis , a declarat vara aceasta ca Hamisk valoreaza 50 de milioane de euro in acest moment!