Meci prelungit cu 25 minute pana cand a marcat Steaua, gol anulat Rapidului pentru un motiv SF! Povestea masacrului din '89

Steaua Rapid Cupa Romaniei
Data publicarii: Joi 11 Noiembrie 2010, 10:27
Data actualizarii: Joi 11 Noiembrie 2010, 10:31

ProSport / Steaua si Rapid s-au intalnit in semifinalele Cupei in 1989, intr-un meci cu un deznodamant de poveste

Anul in care Steaua juca o finala de Cupa Campionilor, iar Rapidul se ducea in B a consemnat o confruntare intre cele doua echipe in semifinalele Cupei Romaniei.

Diferenta dintre rivale era uriasa si in ochii arbitrilor.

Meciul s-a terminat cu victoria Stelei, scor 3-2, dar ultimul gol a fost marcat de Ilie Stan in minutul 115, chiar daca nu erau necesare cele 25 minute de prelungiri :)

Ziarul Sportul a subliniat faptul ca imediat dupa reusita lui Ilie Stan, s-a auzit fluierul de final. Fraza din ziar a fost incheiata cu doua semne de exclamare, pentru a sublinia faptul ca a fost ceva necurat.

O alta decizie SF a fost anulare unui gol al giulestenilor la scorul de 2-2, pe motiv de ofsaid. Singura problema a fost faptul ca atacantul Rapidului a plecat cu mingea din propria jumatate.

"Nu-mi mai aduc aminte de acel meci, dar nu cred ca am facut asa ceva", spune acum Ioan Igna, centralul de la acel meci de poveste.

Sursa: ProSport