Baschet
Data publicarii: Joi 30 Septembrie 2010, 13:59
Data actualizarii: Joi 30 Septembrie 2010, 14:05

CSA Steaua Turabo a pornit cu dreptul in preliminariile FIBA EuroChallenge Cup.

Steaua a batut cu 77-59 miercuri seara pe BC Kiev, in primul meci din preliminariile pentru FIBA EuroChallenge Cup. Returul va avea loc pe 6 octombrie, ora 19:00, in Ucraina.

Steaua a intrat motivata inca din primul minut. Dupa primele doua sferturi tabela arata 42-27 in favoarea stelistilor. Dupa al treilea sfert stelistii au strans o diferenta de 23puncte (60-37) si au reusit sa o duca chiar pana la 26 insa, pe final, a intervenit relaxarea si ucrainenii au reusit sa se apropie la 15 puncte cu cateva secunde inainte de final.Josh Jackson a reusit un cos de 3 puncte in ultimele secunde care a stabilit scorul final al partidei 77-59.

Marcatorii echipei au fost Jerome Coleman (17 puncte), Josh Jackson (15 puncte), Virgil Stanescu (14 puncte), Andrei Mandache (9 puncte).La oaspeti s-a evidentiat Vitaliy Kovalenko (14 puncte), Dmytro Brianstev (13 puncte) si Oleksandr Lypovyy (12 puncte).

Andrei Mandache, Virgi Carutasu, Ciprian Telinoiu, Bogdan Tibarna, Alexandru Vlad,Virgil Stanescu, Jerome Coleman, Josh Jackson, Dustin Salisbury si Uros Lucic sunt noile achizitii cu care Steaua Turabo a reusit sa se mai califice si in sferturile Cupei Romaniei.