OFICIAL Românul Gianni Crețu este cel mai bun antrenor din Europa!

Gianni Cretu Liga Campionilor la volei Volei ZAKSA Kędzierzyn-Koźle Volei
Data publicarii: Marti 20 Septembrie 2022, 08:43
Data actualizarii: Marti 20 Septembrie 2022, 09:12

Tehnicianul a câștigat în acest an inclusiv Liga Campionilor, cu echipa poloneză ZAKSA.

Performanță excepțională reușită de tehnicianul român Gheorghe ”Gianni” Crețu, care a fost desemnat de către CEV cel mai bun antrenor al anului 2022 în voleiul masculin european, scrie Federația Română de Volei.

Anul acesta, Gianni Crețu a câștigat Liga Campionilor, titlul și Cupa în Polonia, toate cele trei trofee fiind obținute cu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Polonia este țara care la ultimele trei Campionate Mondiale a câștigat de două ori aurul și o dată argintul.

De asemenea, în urmă cu mai puțin de o săptămână, Crețu a terminat pe locul 4 la Campionatul Mondial cu Slovenia, reușind cea mai bună performanță a acestei țări la competiția supremă.

Foto și video: Federația Română de Volei