Data publicarii: Luni 26 Iulie 2010, 21:18
Data actualizarii: Luni 26 Iulie 2010, 21:23

Ciclistul spaniol de la Astana, Alberto Contador a castigat, duminica, pentru a treia oara in cariera Turul Frantei, reusind in ultima etapa sa-si pastreze avansul de 39 de secunde in fata luxemburghezului Andy Schleck.

Ultima etapa din acest an, disputata pe distanta a 102,5 kilometri, intre Longjumeau si Paris Champs-Elysees, a fost castigata la sprint de britanicul Mark Cavendish, dar acest nu a putut sa-l depaseasca in clasamentul pe puncte pe Alessandro Petacchi, italianul cucerind tricoul verde.

Podiumul final din acest an a fost completat de Andy Schleck (Saxo Bank), care a castigat tricoul alb al celui mai bun tanar, si de rusul Denis Menchov (Rabobank), care a avut o intarziere de doua minute si o secunda.

Americanul Lance Armstrong, in varsta de 38 de ani, de sapte ori castigator al Marii Bucle, a terminat ultimul sau Tur al Frantei pe locul 23, la 39 de minute si 20 de secunde in urma lui Contador.

Tricoul alb cu buline rosii al celui mai bun catarator i-a revenit francezului Anthony Charteau (Bouygues Telecom), iar Radioshack a castigat pe echipe.

Primele zece locuri din clasamentul general au fost ocupate de urmatorii ciclisti:
1. Alberto Contador (Spania/Astana) 91h58:48
2. Andy Schleck (Luxemburg/Saxo Bank) la 0:39
3. Denis Menchov (Rusia/Rabobank) la 2:01
4. Samuel Sanchez (Spania/Euskaltel) la 3:40
5. Jurgen van den Broeck (Belgia/Lotto) la 6:54
6. Robert Gesink (Olanda/Rabobank) la 9:31
7. Ryder Hesjedal (Canada/Garmin) la 10:15.
8. Joaquin Rodriguez (Spania/Katusa) la 11:37
9. Roman Kreuziger (Cehia/Liquigas) la 11:54
10. Chris Horner (SUA/Radioshack) la 12:02.

Diferenta de 39 de secunde dintre Contador si Schleck este a cincea cea mai mica din istoria Turului Frantei:
8 secunde: intre Greg LeMond (SUA) si Laurent Fignon (Franta) in 1989
23 secunde: intre Alberto Contador (Spania) si Cadel Evans (Australia) in 2007
32 secunde: intre Oscar Pereiro (Spania) si Andreas Kloden (Germania) in 2006
38 secunde: intre Jan Janssen (Olanda) si Herman van Springel (Belgia) in 1968.