Un spectator, expulzat din stadion, la cererea Biancăi Andreescu: s-a întâmplat în turneul de la Washington

Bianca Andreescu Marta Kostyuk Tenis WTA WTA Washington Tenis
Data publicarii: Marti 01 August 2023, 10:35
Data actualizarii: Marti 01 August 2023, 10:56

Bianca Andreescu a fost eliminată în primul tur al competiției de calibru WTA 500 de la Washington D.C.

În căutarea formei din 2019, când ieșea campioană a Openului American, Bianca Andreescu (44 WTA) a eșuat încă din primul meci jucat în turneul WTA 500 de la Washington D.C.

Sportiva canadiană cu părinți români a fost învinsă de ucraineanca Marta Kostyuk, în ciuda unui prim set câștigat la 2.

Bianca Andreescu, înfrângere cu bătăi de cap, la Washington

Kostyuk (34 WTA) s-a calificat în optimile de finală, scor 2-6, 6-3, 7-6 (5), după 2 ore și 44 de minute de joc intens.

În al cincilea game al setului decisiv, Bianca Andreescu nu a mai suportat intervențiile gălăgioase ale unui spectator din arenă, căruia i-a strigat: „Taci!”

Spectatorul care a tachinat-o pe canadiancă a fost scos din stadion de forțele de ordine

Notând momentul de tensiune ridicată, arbitrul de scaun a cerut expulzarea spectatorului-problemă, care a deranjat derularea mai multor puncte, de-a lungul confruntării.

Caroline Garcia (6 WTA) va fi următoarea adversară a Martei Kostyuk, în competiția de la Washington. Ucraineanca a reușit lovitura zilei, înregistrând o reacție incredibilă, care a lăsat-o perplexă pe Bianca Andreescu.