VIDEO Reacția presei din Ucraina după meciul dramatic dintre Ana Bogdan și Lesia Tsurenko, încheiat după aproape patru ore

Ana Bogdan Lesia Tsurenko Wimbledon 2023 Tenis
Data publicarii: Sambata 08 Iulie 2023, 08:23
Data actualizarii: Sambata 08 Iulie 2023, 08:35

Ana Bogdan a ratat dramatic calificarea în optimile de finală la Wimbledon, fiind învinsă Lesia Tsurenko la capătul unui meci maraton, scor 4-6, 6-3, 7-6 (20-18).

Meciul a durat trei ore şi 40 de minute, dintre care o oră şi 45 de minute pentru ultimul set. Românca s-a simţit rău şi a cerut un time out medical la începutul setului doi.

Sportiva de 30 de ani nu trecuse până acum de turul al doilea la Wimbledon. Ea a mai ajuns în turul al treilea la Australian Open (2018) şi Roland Garros (2021).

Reacția presei din Ucraina, după partida dramatică

Ucraineanca a valorificat cea de-a șaptea minge de meci din tie-break și s-a calificat pentru prima dată în carieră în optimile de la Wimbledon.

"Tsurenko a ajuns pentru prima dată în optimile de finală de la Wimbledon, câștigând un meci thriller.

Lesia a jucat un tie-break epic în setul final împotriva Anei Bogdan, dar a reușit să ajungă la victorie. În tie-break-ul decisivului, Lesia a salvat 5 mingi de meci ale adversarei ei și a fructificat-o ea însăși pe a 7-a. În mod curios, a fost cel mai lung tie-break din istoria turneelor ​​de Grand Slam la simplu feminin", au scris jurnaliștii de la sport.ua.