Irina Begu a învins-o în minimum de seturi pe unguroaica Dalma Galfi, în primul tur la WTA 500 Charleston

Irina Begu Dalma Galfi WTA 500 Charleston Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 03 Aprilie 2023, 19:15
Data actualizarii: Luni 03 Aprilie 2023, 19:22

Irina Begu a revenit incredibil în setul secund, câștigând cinci game-uri consecutive de la scorul de 2-5.

Irina Begu (32 de ani, 37 WTA) a debutat cu victorie în turneul de calibru WTA 500 de la Charleston, Carolina de Sud. Sportiva din București a eliminat-o pe unguroaica Dalma Galfi (24 de ani, 87 WTA), scor 6-1, 7-5.

Begu a obținut două break-uri într-un prim set controlat autoritar, dar s-a văzut condusă cu 5-2 în manșa secundă, scor de la care a revenit improbabil, reușind să semneze o nouă revenire uluitoare, în stilul său caracteristic.

Irina Begu, specialista revenirilor în WTA: a închis meciul cu cinci game-uri câștigate la rând

Cinci game-uri consecutive, dintre care două pe serva adversarei a legat Irina Begu, ajunsă în turul secund, performanță pentru care va câștiga €4,710.

În turul secund, Irina Begu va primi replica învingătoarei din partida Sofia Kenin (49 WTA) - Aliaksandra Sasnovich (142 WTA).