Caroline Wozniacki Cori Gauff US Open 2023 Tenis
Data publicarii: Luni 04 Septembrie 2023, 12:53
Data actualizarii: Luni 04 Septembrie 2023, 12:53

Caroline Wozniacki a părăsit ediția 2023 a Openului American după faza optimilor de finală.

Caroline Wozniacki (33 de ani, 623 WTA) a fost eliminată de Cori Gauff (19 ani, 6 WTA), scor 6-3, 3-6, 6-1, în optimile de finală ale turneului de la US Open.

A fost primul turneu de mare șlem jucat de sportiva daneză, la întoarcerea în tenis, din postura de mamă a doi copii. În prima săptămână de competiție, Wozniacki le-a învins pe Prozorova, pe Kvitova (11 WTA) și pe fosta finalistă a Openului Australian, Brady.

Gauff, duel cu Ostapenko, în sferturi. Letona are 4-0 în meciurile directe cu Swiatek

Cele trei succese legate de Wozniacki la New York înseamnă mult pentru scandinavă, în clasamentul mondial. Ierarhia WTA actualizată în timp real o arată reușind un salt de 382 de locuri, până pe poziția 241 WTA.

După eliminarea suferită în turul 4 la New York, daneza a anunțat că nu va mai juca tenis în actualul sezon, urmând să revină în circuit în 2024.

Wozniacki nu va mai juca tenis în 2023, dar promite să revină din nou, în 2024

În sferturile de finală pentru al doilea an la rând, Cori Gauff va căuta să atingă noi borne, în Grand Slam-ul de acasă. Gauff va juca în faza ultimelor opt jucătoare contra Jelenei Ostapenko.

Letona a reușit a patra victorie, din tot atâtea posibile, în detrimentul Igăi Swiatek, reușind să o coboare de pe prima poziție a clasamentului WTA, după un an și jumătate.