Atât de slab încât e acuzat de blat? Fost campion US Open, Marin Cilic a pierdut un meci în care a avut 9 mingi de meci

Marin Cilic Tenis ATP Tenis Australia Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 03 Ianuarie 2024, 14:54
Data actualizarii: Miercuri 03 Ianuarie 2024, 14:37

Marin Cilic a fost eliminat într-o manieră umilitoare din turneul ATP 250 de la Hong Kong.

Campion al ediției 2024 a turneului de mare șlem de la New York, croatul Marin Cilic a semnat cel mai greu de înțeles rezultat al începutului de sezon, în lumea tenisului.

Fostul campion de Grand Slam a pierdut în fața germanului Jan-Lennard Struff, scor 6-3, 6-7 (4), 6-7 (7-10), dar nu înainte de a rata nouă mingi de meci.

Marin Cilic a ratat nouă mingi de meci, în meciul cu Jan-Lennard Struff, număr 25 ATP

Cilic și-a procurat, dar în zadar, cinci mingi de meci, în setul secund, la scorul de 6-3, 5-4, dar Struff a rezistat uimitor și a împins partida în setul decisiv.

Manșa finală a fost cea care i-a adus lui Cilic alte patru mingi de meci. Întâi, trei, la scorul de 6-3, 6-5, iar în cele din urmă una, la 7-6 în tiebreak.

Cilic, recidivist: la Olimpiada derulată la Tokyo, croatul a ratat 11 mingi de meci până să obțină calificarea

Turneul olimpic de tenis de la Tokyo a produs unul dintre cele mai fascinante meciuri din istoria tenisului, atât cât privește desfășurarea scorului. S-a întâmplat în primul tur al competiției masculine de simplu, unde croatul Marin Cilic (36 ATP și campion de turneu de mare șlem) s-a chinuit teribil pentru a-l învinge pe brazilianul Joao Menezes (217 ATP), scor 6-7, 7-5, 7-6 după 3 ore și 24 de minute de joc.

Pornind de la scorul final, revenirea lui Marin Cilic a fost lăudabilă, jucătorul din Croația revenind de la deficit de set și 4-5 în manșa secundă, însă câștigătorul US Open 2014 a avut nevoie de 12 (douăsprezece!) mingi de meci pentru a se califica în runda a doua competițională.

Hănescu povestește ce fel de om era Nadal, în perioada lui de glorie și cum s-a simțit să îl înfrunte pe zgură