Are motive să se teamă! Ce a spus Djokovic despre Sinner înaintea „finalei din semifinale” de la Melbourne

Novak Djokovic Australian Open 2024 Darren Cahill Jannik Sinner Tenis ATP Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 24 Ianuarie 2024, 09:45
Data actualizarii: Miercuri 24 Ianuarie 2024, 09:54

Novak Djokovic și Jannik Sinner se vor duela pentru un loc în finala Openului Australian 2024. Meciul va avea loc vineri, 26 ianuarie.

Novak Djokovic (36 de ani, 1 ATP) a suferit două înfrângeri în ultimele trei meciuri directe cu Jannik Sinner (22 de ani, 4 ATP), tenismen pe care îl conduce însă la scorul general al confruntărilor, 4-2.

Tenismenul sârb se simte mai bine decât oriunde la Melbourne, dar nu a uitat că Sinner este primul tenismen care a reușit să îi anuleze trei mingi de meci și să îl învingă; s-a întâmplat în semifinala Cupei Davis, Italia - Serbia, în care elevul lui Darren Cahill a revenit miraculos și a reușit, ulterior, să își conducă țara spre primul titlu de campioană, după 47 de ani.

Novak Djokovic - Jannik Sinner, „finala” din semifinalele Openului Australian

• Învingătorul va juca în finală cu Daniil Medvedev / Carlos Alcaraz / Alexander Zverev.

„E în mare formă. Probabil că joacă cel mai bun tenis din viața sa. A avut parte de un sfârșit grozav de an și am avut câteva meciuri fantastice la Torino și în Cupa Davis.

Au fost echilibrate. Mă aștept să joace la cel mai înalt nivel,” a transmis Djokovic.

Sinner, singurul semifinalist la Melbourne care nu a pierdut set în primele cinci tururi

Pe tabloul masculin, Jannik Sinner este unicul tenismen ajuns în semifinalele Openului Australiei fără set pierdut, în acest an. Novak Djokovic a cedat trei, în meciurile cu Prizmic, Popyrin și Fritz, iar Medvedev a cedat în total șase, dintre care două, în sfertul de finală cu Hubert Hurkacz, încheiat 7-6 (4), 2-6, 6-3, 5-7 6-4.

Până în faza sferturilor, Alcaraz și Zverev au pierdut șase seturi un total, cinci de partea germanului.

De ce este Djokovic mai bun decât Federer și Nadal: explicația oferită de Victor Hănescu