FOTO ȘI VIDEO Anei Bogdan i s-a luat tensiunea, într-un meci interzis cardiacilor: câți bani a pierdut, după ce a ratat cinci mingi de meci

Ana Bogdan Lesia Tsurenko Wimbledon 2023 Tenis
Data publicarii: Vineri 07 Iulie 2023, 19:20
Data actualizarii: Vineri 07 Iulie 2023, 19:37

Wimbledon 2023 | Ana Bogdan a fost eliminată în turul trei de Lesia Tsurenko, după un meci nebun, de trei ore și patruzeci de minute, încheiat scor 4-6, 6-3, 7-6, cu tiebreak-ul ultimului set jucat până la scorul de 20-18.

Ana Bogdan (30 de ani, 57 WTA) va părăsi ediția 2023 a turneului de la Wimbledon cu un gust amar. Deși a bifat cel mai lung parcurs al carierei, în această competiție, sportiva din Sinaia a avut parte de un meci de anduranță în turul al treilea, cu Lesia Tsurenko.

Împinsă la maximum, sportiva din țara noastră va trebui să treacă peste regretul celor cinci mingi de meci ratate în tiebreak-ul setului decisiv, pierdut în cele din urmă cu 20-18.

Ana Bogdan, înfrângere dureroasă, după trei ore și jumătate de joc, în turul trei la Wimbledon

Ratând calificarea în optimile de finală, Ana Bogdan a pierdut suma de €88.905, diferența dintre premiul pe care l-a câștigat, €99,433 și cecul pe care îl va încasa Lesia Tsurenko, pentru accederea în faza ultimelor 16 jucătoare, €153,244.

În startul manșei secunde, Anei Bogdan i s-a făcut rău și a cerut intervenția medicului, care i-a luat tensiunea pe terenul de joc.